Dieta Twojego dziecka
Dziecko chce pić
Czy wiesz, że niemowlak nie zdaje sobie sprawy ze swojego pragnienia? Dziecko roczne i starsze już samodzielnie prosi, kiedy chce mu się pić. Ważne jest, żeby podać mu płyny jak najlepsze dla jego organizmu.
Po pierwsze woda
Dobrze jest przyzwyczaić dziecko do gaszenia pragnienia niegazowana wodą. Nie zawiera ona cukru niszczącego szkliwo zębów, ani kalorii, sprzyjających nadwadze; za to odpowiednio dobrana uzupełnia składniki mineralne, takie jak wapń, czy magnez.
Niemowlęta (do pierwszego roku życia) powinny pić wodę źródlaną(czyli zawierająca do 500 mg składników mineralnych w litrze), małe dzieci mogą dostać wodę średniozmineralizowaną (czyli zawierająca ok. 1000 mg składników mineralnych w litrze). Takiej wody nie trzeba nawet przegotowywać, ale musi być świeża. Po otwarciu butelki nie można jej przechowywać dłużej niż 48 h.
Jeżeli dziecko nie chce pić samej wody, możesz rozcieńczać (pół na pół ) nią soki.
Stanowcze „nie" napojom gazowanym
Nie powinno się kupować dzieciom napojów gazowanych. Przeważnie zawierają one sztuczne barwniki i konserwanty, są również bogate w cukier. Mogą mieć działanie alergizujące. Gaz obecny w tych napojach to dwutlenek węgla, nie jest on może szczególnie szkodliwy, ale podrażnia delikatny przewód pokarmowy maluszka, a ponadto, wypełnia żołądek, przez co zmniejsza apetyt.
Napoje typu cola zawierają kofeinę, która ma działanie pobudzające, podnosi ciśnienie krwi, oraz działa odwapniająco. Nikomu z nas nie przyszłoby do głowy dawać trzylatkowi kawę naturalną, a jednak podajemy mu colę.
Herbatki ziołowe na dolegliwości i nie tylko
Fajnym rozwiązaniem, niestety niekoniecznie lubianym przez maluchy, są herbatki ziołowe, oczywiście niesłodzone. Jeżeli od początku będziemy serwować dziecku taką herbatkę bez dodatku cukru, to nawet nie przyjdzie mu do głowy poprosić o dosłodzenie. Melisa uspokoi, rumianek zadziała rozkurczowo i kojąco, mięta pomoże na bolący brzuszek; herbatkę lipową i malinową możesz podać podczas przeziębienia. Unikaj natomiast podawania naturalnej herbaty - zawiera bowiem kofeinę.
Czy dawać soki?
Nie każdy sok przeznaczony jest dla maluszka. Soki dopuszczone do spożycia przez małe dzieci powinny mieć ściśle przebadany i kontrolowany skład. Nie kierujmy się kolorowymi, wesołymi reklamami, na których roześmiane maluchy piją sok, ale czytajmy etykiety i sprawdzajmy certyfikaty.
Sprawdzajmy również, czy sok nie jest sztucznie dosładzany.
Sok nie powinien być napojem pitym ‘na okrągło". Zawieraj co prawda witaminy, ale i sporo cukru. Lepiej podać dziecku do zjedzenia świeży owoc, a pragnienie ugasić świeżą wodą.
Mleko
Mleko jest nieodzowne w diecie niemowlaka i małego dziecka. Stanowi świetne źródło wapnia oraz białka. Podawajmy maluchowi mleko w czystej postaci, ale zachęcamy go również do jedzenia chociażby jogurtów. Byleby to nie były „słodkie ulepki". Najlepiej jogurt naturalny zmiksować z owocami i ewentualnie odrobinę dosłodzić miodem.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|