Dieta Twojego dziecka

Jak dietą naturalnie łagodzić dolegliwości podczas ciąży?

23-01-2018

Ciąża to z pewnością piękny okres w życiu kobiety. Niestety, nie zawsze czujemy się podczas niej dobrze. Pojawiają się mdłości, zaparcia, refluks. Poniżej znajdziecie podpowiedzi, jak sobie z nimi radzić naturalnymi, a jednocześnie potwierdzonymi naukowo, metodami.

Mdłości

Mdłości i wymioty to chyba najbardziej znane objawy ciąży. Można je ograniczać, ale wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu.

Przeciwko mdłościom bardzo dobrze działa kłącze imbiru, co więcej jego spożywanie nie powoduje wzrostu ryzyka poronienia. Warto zrobić sobie „herbatkę imbirową” (plasterek imbiru zalewamy wrzątkiem i parzymy około 10 minut, możemy dosłodzić odrobiną miodu i dodać cytrynę), starty, świeży imbir dodajemy też do sałatek.

Mdłości może również wywoływać niedobór witaminy B6 (w tym okresie jest na nią większe zapotrzebowanie). Można ją suplementować (zazwyczaj trzy razy w ciągu doby przyjmuje się po 25 mg), można też zwrócić uwagę na żywność, w której występuje. Witaminę B6 znajdziecie w kaszach jaglanej i gryczanej, piersi z indyka, halibucie, łososiu, makreli, jarmużu, czerwonej papryce, nasionach słonecznika, orzechach laskowych, czy ziarnach sezamu.

Zaparcia

W czasie ciąży nie wolno stosować środków przeczyszczających, ponieważ działają one drażniąco na jelita i mogą pobudzać skurcze macicy.

Należy zwrócić szczególną uwagę na dietę bogatą w błonnik pokarmowy, zwłaszcza ten nierozpuszczalny w wodzie. Do diety warto włączyć otręby pszenne, chleb graham (pieczywo razowe może nasilać zgagę), kasze gryczaną i jęczmienną oraz suszone owoce (śliwki, figi), buraki (również ze względu na obecność żelaza).

Koniecznie pamiętajmy też o piciu (powyżej 8 szklanek płynów dziennie), bez niego błonnik nie zadziała, oraz o umiarkowanej aktywności fizycznej – siedzenie sprzyja zaparciom.

Zgaga (czyli choroba refluksowa przełyku)

Uczucie pieczenia za mostkiem dotyczy wielu kobiet w ciąży. Jeżeli chcemy zmniejszyć nasilenie problemu warto przestrzegać ogólnych zaleceń dietetycznych przy refluksie przełyku.

Z diety eliminujemy: cytrusy, sok pomidorowy, ostre przyprawy, warzywa cebulowe, tłuste potrawy, miętę.

Mogą nam pomóc: mleko (nie więcej niż 0,7 l na dobę), masło, twaróg, wody mineralne z dużą zawartością wapnia, migdały, napary z lipy.

Warto też spać z nieco uniesioną głową oraz unikać pracy w zgiętej pozycji bezpośrednio po posiłku.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności