Dieta Twojego dziecka

Mleko w diecie dziecka

17-07-2019

Dla niemowlaka do 6. miesiąca życia najlepsze jest mleko mamy. Następnie zaczynamy rozszerzać dietę malucha o inne pokarmy. W pewnym momencie pojawiają się pytania, odnośnie mleka krowiego, od kiedy zacząć je podawać dziecku, jakie mleko wybrać. Poniżej znajdziecie odpowiedzi.

Od jakiego wieku można dziecku podawać mleko krowie?

Nie mam pełnej zgody pomiędzy ekspertami od kiedy do diety malucha można wprowadzić mleko krowie. Obecnie przeważa pogląd, że mleko krowie można podawać dzieciom przed ukończeniem 1. roku życia, jednak nie powinno ono być głównym napojem. Lepiej jest unikać mleka krowiego podawanego bezpośrednio do picia. Mleko krowie może bowiem obciążać nerki niemowlaka zbyt dużą ilością białka i solami mineralnymi. W miarę rozszerzania diety na mleku krowim możemy też zacząć przygotowywać kaszki dla niemowląt, a ponadto wprowadzić do menu pociechy jogurty i twarożek (naturalne!). Przy włączaniu do diety nowego produktu spożywczego zawsze obserwujemy reakcję organizmu.

Pamiętajmy też, że mleko krowie jest ubogim źródłem żelaza. Stąd, jeżeli roczne i nieco starsze dziecko będzie piło tylko mleko krowie, może się u niego rozwinąć niedokrwistość. Mleka modyfikowane są wzbogacane w związki żelaza.

Które mleko wybrać dla dziecka 2% czy 3,2%?

Zgodnie z wytycznymi amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego dzieci po 2. roku życia powinny pić mleko o zawartości tłuszczu do 2%. Ma to zapobiegać nadwadze i otyłości w późniejszych latach. Jednak, istnieją badania dowodzące, że mleko zawierające 1% tłuszczu, wcale nie zmniejsza przyrostu masy ciała dzieci pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. Stąd ważniejsze wydaje się, nie tyle picie mleka o zawartości tłuszczu do 2%, a raczej przyłożenie większej wagi do tego co w ogóle dziecko je (wliczając w to soki owocowe i przekąski między posiłkami) oraz zadbanie o dużą ilość ruchu i ograniczanie czasu spędzanego przed telewizorem, czy tabletem.

Czy dzieci starsze oraz młodzież muszą pić mleko?

Według obowiązujących wytycznych dzieci w wieku 1-3 lat, powinny spożywać mleko i jego przetwory, aby pokryć zapotrzebowanie na wapń, wynoszące pomiędzy 800 a 1000 mg wapnia/dobę. Taką ilość tego pierwiastka dostarczą: 2 niepełne szklanki mleka, kubeczek jogurtu o pojemności 150 ml, 2 plasterki żółtego sera. Nastolatki pomiędzy 11 a 18 rokiem życia powinni spożywać jeszcze więcej wapnia.

Jednak, jeżeli dziecko, czy to z powodu alergii, nietolerancji, lub weganizmu, nie je nabiału, wapń w jego diecie może być uzupełniony w inny sposób. Wśród źródeł wapnia wymienić można: jarmuż, natkę pietruszki, brokuły, kapustę, suszone figi, daktyle, morele, migdały, sezam, soczewicę soję, fasolę, kakao, ryby jedzone ze szkieletem (np. sardynki, szprotki).

Czy dzieci mogą pić mleko UHT?

Dzieci mogą pić mleko UHT.

Mleko UHT jest to mleko, które przez bardzo krótki czas (1-5 s) zostało podgrzane do temperatury 135-150˚C, a następnie błyskawicznie schłodzone do około 20˚C. Procedura ta umożliwia pozbycie się chorobotwórczych bakterii. Ponadto, dzięki wysokiej temperaturze cześć białek mleka (białka serwatkowe) ulegają częściowemu rozłożeniu (denaturacji), co ułatwia ich trawienie. W czasie procesu sterylizacji mleka metodą UHT straty witamin wynoszą 5-10%, natomiast jednorazowe zagotowanie mleka w domu powoduje stratę witamin rzędu 10-40%. Co ciekawe, dzięki procesowi UHT część cukru mlecznego – laktozy ulega przekształceniu w laktulozę, która uważana jest za prebiotyk, czyli sprzyja rozwojowi pożądanych bakterii w przewodzie pokarmowym człowieka.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

Tagi

lista aktualności