Dieta Twojego dziecka

Na co zwracać uwagę robiąc zakupy spożywcze? Czy czekolada jest dobra dla dziecka?

21.04.2013

W sklepie znaleźć można mnóstwo wyrobów czekoladowych: czekolady gorzkie, czekolady mleczne, z nadzieniem, orzechami, batoniki czekoladowe. Niestety większość z nich powinna pozostać na sklepowych półkach...

 Rodzaje czekolad

Generalnie, podstawowe składniki czekolady to kakao (proszek) i masło kakaowe (tłuszcz). Ich ilość w czekoladzie pozwala na podział czekolad na:

  • Czekolady gorzkie– zawierają przynajmniej 60% masy (miazgi) kakaowej, im jej więcej tym lepiej, najlepsze czekolady zawierają nawet ponad 90%, przy czym są już bardzo gorzkie. Czekolady te, w rozsądnych ilościach, zapobiegają anemii, wzmagają koncentrację, poprawiają humor. W domu lubimy najbardziej czekoladę zawierającą ok. 70% miazgi kakaowej, słodycz w niej jest wytrawna, a nie dominująca jak w czekoladach mlecznych.
  • Czekolady mleczne– zawierają przynajmniej 25% masy kakaowej i duuużo cukru (około 50-60%).
  • Czekolady białe– nie mają wcale proszku kakaowego, składają się tylko z tłuszczu kakaowego, cukru (nawet 70%) i mleka w proszku lub śmietanki – nie mają żadnych godnych polecenia wartości odżywczych.
  • Czekolady nadziewane– tutaj najłatwiej o dodatek tzw. chemii. Nie ma się co oszukiwać, w czekoladzie truskawkowej prawdziwych truskawek są śladowe ilości, znaleźć w niej za to można sztuczne substancje smakowe i aromaty. Najbezpieczniejszym rodzajem nadzienia są całe orzechy albo rodzynki, ale i tutaj warto przeczytać skład czekolady podany na etykiecie.

Czy czekolada ma jakieś korzystne działanie?

Tak, ale tylko prawdziwa czekolada gorzka. Dostarcza magnezu i żelaza. Nie tylko poprawia humor, ale i zapobiega anemii, wzmaga koncentrację i zmniejsza poziom „złego” cholesterolu.

Uwaga! Dzieci nie powinny jeść czekolady (nawet gorzkiej) bez ograniczeń! Czekolada może uzależnić. To nie żart. Czekolada zawiera substancje, które w nadmiarze są niezdrowe (zwłaszcza dla dzieci). Wymienić tu można kofeinę, teobrominę, fenyloetyloaminę czy anandamid. Substancje te pobudzają układ nerwowy oraz mają działanie podobne do związków zawartych np. w marihuanie.

Podsumowując: dziecko może zjeść 1-2 kostki gorzkiej czekolady raz na kilka dni.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności