Dieta Twojego dziecka

Napoje energetyczne w diecie dziecka

17-07-2019

Szerzy się moda na wspomaganie się napojami energetycznymi. Jesteś zmęczony, brak ci energii, chcesz myśleć jaśniej – sięgnij po energetyk. Niestety, ta moda rozwija się nie tylko wśród dorosłych, ale też u dzieci, które przed sprawdzianami, czy testami wspomagają sie napojami energetycznymi. Ten trend jest niebezpieczny!

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że młodzi ludzie regularnie pijący napoje energetyczne mogą umrzeć przed 60-tym rokiem życia. Główny Inspektorat Sanitarny chce, aby na etykietach energizerów pojawiła się duża, wyraźna informacja, że nie są one wskazane dla dzieci poniżej 12-13 lat.

Co wchodzi w skład napojów energetycznych

Napoje energetyczne, nazywane również energetykami, energizerami, czy psychodrinkami, są to z reguły gazowane napoje bezalkoholowe, działające pobudzająco. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie zmęczeniu, poprawa koncentracji oraz zwiększenie szybkości reakcji organizmu. Zawierają takie substancje jak: kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, witaminy z grupy B, regulatory kwasowości, substancje konserwujące i aromatyzujące, dwutlenek węgla; dodatkowo mogą mieć: wyciąg z żen-szenia, miłorzębu japońskiego, ekstrakt z guarany, albo glukuronolakton.

Przeciętnie zawierają około 10 g cukrów prostych w 100 ml napoju, czyli w uproszczeniu, odpowiada to łyżce cukru w mniej niż połowie szklanki wody. Zawartość kofeiny w napojach energetyzujących wynosi przeważnie 80 mg/250 ml, jest to wartość nawet większa od zawartości kofeiny w niepełnej szklance kawy rozpuszczalnej.

Kofeina działa na ośrodkowy układ nerwowy, pobudza mózg do pracy, poprawia koncentrację i nastrój. Przyspiesza też pracę serca, podnosi ciśnienie krwi i rozszerza naczynia krwionośne. Tauryna ułatwia regenerację mięśni po wysiłku oraz poprawia zdolności poznawcze.

Jakie mogą być skutki picia napojów energetycznych przez dzieci

Picie energizerów może spowodować u dzieci zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, wzrost ciśnienia tętniczego. Może też dojść do nudności, wymiotów, zaburzonej pracy serca, a nawet do drgawek i zaburzeń oddychania. Co więcej, pogorszeniu ulega przyswajanie wapnia z pożywienia, a co za tym idzie, zachwiany zostanie proces budowy kości. Ponadto, napoje energetyczne mogą uszkadzać szkliwo nazębne i przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Regularne picie napojów energetycznych może prowadzić do problemów ze snem, a w konsekwencji dalszych zaburzeń koncentracji i kłopotów z nauką.

Kto zdecydowanie nie powinien pić napojów energetycznych

Psychodrinki są stanowczo niewskazane dla dzieci poniżej szesnastu lat, osób chorych na cukrzycę, mających zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, cierpiących na padaczkę, chorobę wrzodową i refluks żołądkowo- przełykowy.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

Tagi

lista aktualności