Dieta Twojego dziecka
Przekarmianie – prosta droga do otyłości dzieci
W naszym społeczeństwie jest coraz więcej dzieci cierpiących na nadwagę i otyłość. Otyli chorują częściej; z dzieci mających za dużo kilogramów wyrosną dorośli cierpiący na nadciśnienie, miażdżycę lub cukrzycę.
Do głównych przyczyn nadwagi i otyłości wśród dzieci należą przekarmianie, nieregularność posiłków oraz nieprawidłowy sposób żywienia.
Niestety, w wielu domach pokutuje przesąd, że pulchne dziecko znaczy dziecko zdrowe. Co więcej, jeżeli mama i tata mają za dużo kilogramów, to uważają, że ich dziecko po prostu tak ma, to u nich rodzinne i nic z tym nie można, a nawet nie należy, robić.
Przekarmianie zaczyna się już w okresie niemowlęcym; dziecko dostaje jeść nie tylko wtedy kiedy rzeczywiście jest głodne, ale również wtedy, kiedy chcemy uciszyć jego płacz. Starsze dzieci dostają słodycze w nagrodę: za piękne zjedzenie obiadu, za bycie dzielnym u dentysty, za dobre oceny w szkole. Często też powtarza się schemat, że dziadkowie kiedy spotykają się z wnukiem wprost zasypują go słodyczami, bo przecież nie chcą odbierać dziecku szczęśliwego dzieciństwa. Spotkałam się również z mamami tak zwanych niejadków, które dawały dziecku słodycze (i nie mówię tu nawet o drożdżówce, a na przykład o żelkach) do szkoły zamiast drugiego śniadania – „bo przecież Jasiu i tak nie zje kanapki, a przynajmniej nie będzie głodny”. Rzeczywiście, po co Jaś ma jeść kanapkę, skoro wie, że dostanie słodkości? A czy naprawdę się nimi naje? Baton może na krótko zaspokoić głód, ale nie dostarczy żelaza, wapnia (wbrew temu co głoszą reklamy), czy pełnowartościowego białka. Robimy dziecku krzywdę, gdy zamiast kanapki czy sałatki, pakujemy do szkolnego plecaka herbatniki albo inne ciastka. I to krzywdę w kilku wymiarach. Po pierwsze uczymy złych nawyków żywieniowych. Po drugie ograniczamy ilość potrzebnych składników pokarmowych. Wiecie, że wiele przekarmionych dzieci z nadwagą cierpi na niedobory pokarmowe, zwłaszcza witamin z grupy B i wapnia? Żadne serki deserki „dobre dla kości” tego nie załatwią. Po trzecie dziecko tyje.
Innym problemem jest „obowiązek” zjedzenia wszystkiego, co znajduje się na talerzu. Rodzice/dziadkowie często zapominają, że dzieci mają mniejsze brzuszki i nie dadzą rady zjeść porcji takiej jak dorosły. Zatem w główce malucha koduje się, że należy zjadać wszystko z talerza, nic nie może się zmarnować, a wtedy mama i tata są szczęśliwi. Z takiego malucha wyrasta dorosły, który jak automat wcina frytki XXL, bo przecież miały wyjątkowo dobrą cenę i nie mogą się zmarnować. Rodzicu, jeżeli nie lubisz jak jedzenie się marnuje, nakładaj dziecku mniejsze porcje, a wtedy zobaczysz, że wszystko zniknie z talerza.
Kolejna rzecz – jedzenie przed telewizorem. Jeżeli włączysz dziecku bajkę i postawisz przed nim miskę chipsów, to chipsy znikną. Nie tylko dlatego, że są takie smaczne, ale również dlatego, że dziecko nie ma podzielnej uwagi – oglądając telewizję automatycznie wkłada do buzi jedzenie, które ma pod ręką. Zabierz chipsy z jego zasięgu. A najlepiej nie kupuj ich w ogóle.
Co zrobić żeby nasze dziecko nie było przekarmione, a zdrowo odżywione:
- Zadbaj, żeby dziecko jadło 4-5 posiłków dziennie i to nie w postaci hamburgera, pizzy, czy chińszczyzny. Oczywiście je też może zjeść od czasu do czasu, ale niech pozna też smak kaszy gryczanej, kiszonej kapusty, czy zielonej fasolki. I to nieprawda, że dzieci tego nie zjedzą, przykład idzie z góry, jeżeli takie dania będą jeść rodzice, dzieci też się do nich przekonają.
- Nie nagradzaj słodyczami – lepszym prezentem będzie wspólne spędzenie czasu, wyjście na rower czy karnet na basen.
- Nie dawaj słodyczy zamiast posiłku – jak dziecko się przegłodzi, to potem chętniej zje obiad, czy kolacje; po żelkach, chipsach i herbatnikach nie chce się jeść.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl