Dieta Twojego dziecka
Śniadania i kolacje dla dziecka
Śniadanie
W skład śniadania powinny wchodzić produkty zbożowe (najlepiej z pełnego ziarna), produkt dostarczający białko zwierzęce (wędlina, nabiał, jajko) oraz warzywo lub owoc.
Zdrowym śniadaniem nie będą: drożdżówka czy wysokoprzetworzone płatki śniadaniowe (np. czekoladowe kulki, poduszeczki z nadzieniem).
Nawet jeżeli Twoje dziecko je śniadanie w przedszkolu, przed wyjściem z domu powinno zjeść niedużą porcję.
Przykładowe śniadania
- Mała bułka grahamka posmarowana masłem (zawierającym 82-83% tłuszczu mlecznego) jedzona z twarogiem wymieszanym z jogurtem/śmietaną, bananem i cynamonem.
- Bułeczka orkiszowa posmarowana masłem (zawierającym 82-83% tłuszczu mlecznego) z plasterkiem wędliny drobiowej i ulubionym warzywem dziecka (papryka, pomidor, ogórek kiszony), a do picia naturalna maślanka słodzona miodem.
- Płatki owsiane (namoczone na noc, po nocy woda odsączona na sicie) z pestkami z dyni, suszonymi morelami, świeżym jabłkiem i jogurtem naturalnym posłodzonym syropem z agawy (do dostania na stoiskach ze zdrową żywnością).
- Jajecznica (ważne, aby nie była za bardzo ścięta; jeżeli chcecie smażyć na maśle – to najlepiej klarowanym) z szynką drobiową (np. szynka Guliwer, Indykpol), posypana natką pietruszki albo koperkiem (co dziecko woli) z pomidorkiem i kromką pieczywa żytniego na zakwasie.
- Mała bułka grahamka posmarowana pastą rybną (twarożek, jogurt/śmietana, tuńczyk w sosie własnym, starte jabłko).
Kolacja
Powinna być lekkostrawna. Innymi słowy, wykluczamy potrawy smażone, marynowane czy tłuste, one generalnie nie są najlepsze dla dziecka.
Powinna zawierać przede wszystkim węglowodany złożone (obecne przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych), z których glukoza powoli uwalniana przez całą noc, „nie nakręci” dziecka do szaleństw, ale zapewni mu spokojny sen. Węglowodanom powinno towarzyszyć białko, przeznaczone na odbudowę/uzupełnienie tkanek, komórek, enzymów itp.
Przykładowe kolacje
- Zapiekanka z kaszy perłowej z warzywami (marchewką, selerem naciowym, pestkami słonecznika) i piersią z indyka posypaną tartym parmezanem.
- Bułka grahamka posmarowana masłem (zawierającym 82-83% tłuszczu mlecznego) z chudą wędliną, plasterkiem żółtego sera zapiekana w 200˚C przez ok. 8-10 min., podana z papryką.
- Ryż zapiekany (najlepiej ryż parboiled) z jabłkiem i cynamonem, polany śmietaną/jogurtem, a do picia kubek domowego kakao.
- Naleśniki z dodatkiem mąki razowej z bananem i koktajlem owocowym (jogurt/kefir zmiksowane z truskawkami i jagodami).
- Zapiekanka z bakłażanów i mielonego mięsa drobiowego z ziołami (np. tymiankiem), posypana mielonymi orzechami włoskimi i parmezanem.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|