Dieta Twojego dziecka

Śniadanie przedszkolaka

10-10-2023

To co je przedszkolak jest podwójnie ważne. Po pierwsze jego posiłki dostarczają mu składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Po drugie kształtują się jego zwyczaje żywieniowe. Jak zatem powinno wyglądać śniadanie przedszkolaka?

Płatki na śniadanie?

Unikajmy tak lubianych przez dzieci i docenianych przez dorosłych za łatwość użycia wysoko przetworzonych, sklepowych płatków śniadaniowych. Nie dajmy się skusić chwytliwymi sloganami, mówiącymi że takie płatki są bogate w witaminy i minerały. Są, ale te same związki można spokojnie dostarczyć z pokarmami o mniejszym stopniu przetworzenia, a przede wszystkim zawierającymi mniej cukru.

Jeżeli nasze dziecko lubi płatki, w wolnym czasie wspólnie przyrządźmy domową granolę. Niech będzie bogata w pełnoziarniste płatki owsiane, orkiszowe lub żytnie, posiekane orzechy, pestki i nasiona. Wówczas stanie się skarbnicą odżywczych związków. A my nie będziemy przyzwyczajać dzieci do słodkich smaków typowych dla kupnych płatków śniadaniowych. Domową granolę podajemy dziecku z mlekiem (najlepiej zawierającym 2% tłuszczu), jogurtem naturalnym lub napojem roślinnym wzbogacanym w wapń oraz z lubianymi przez malucha owocami.

Co zamiast płatków?

W prawidłowym żywieniu bardzo ważne jest urozmaicenie diety. Nie ograniczajmy się tylko do granoli, niech nasz maluch odkrywa różne smaki. Śniadanie powinno być gęste odżywczo, czyli bogate w białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały.

Warto podawać dziecku różne źródła białka. Wcale nie musi (choć oczywiście może) ono pochodzić tylko i wyłącznie z mleka. Można podać dziecku w różnej postaci: twaróg, mozzarellę, jogurt, fasolę, tofu, jajka, chude wędliny drobiowe dobrej jakości albo domową pieczoną pierś z indyka.

W diecie przedszkolaka ważny jest również tłuszcz. Nie bójmy się masła, jest świetne dla małych dzieci. Smarujmy nim kanapki, jajecznicę smażmy na maśle klarowanym, odrobinę masła możemy dodawać nawet do owsianki. Warzywa śmiało polewajmy oliwą. Od czasu do czasu sięgnijmy po awokado, na przykład w postaci guacamole. 

Na śniadaniowym talerzu przedszkolaka nie powinno zabraknąć warzyw i/lub owoców. Oczywiście nie każdy maluch chętnie po nie sięga. W takiej sytuacji można stosować dwie strategie: albo zakładamy, że dziecko powinno być świadome co je i konsekwentnie podajemy mu znienawidzone warzywa z nadzieją, że kiedyś pęknie, albo bawimy się w przemytników i przemycamy warzywa ukryte w placuszkach, pastach, czy koktajlach.

Nie martwmy się o wystarczającą ilość węglowodanów w diecie dziecka. Jeżeli maluch je pieczywo (najlepiej typu graham – to zdrowy kompromis pomiędzy białym chlebem, a kwaśnym pieczywem razowym), owoce, czy domową granolę, cukrów mu nie zabraknie.

Co przedszkolak powinien pić (nie tylko na śniadanie)

Dzieci w wieku przedszkolnym nie muszą pić czarnej herbaty, jest wiele innych ciepłych naparów, które mogą przyjmować. Jeżeli już zdecydujemy się podać maluchom czarną herbatę, niech będzie słaba, w takiej postaci zawiera bowiem mniej tanin, które utrudniają wchłanianie żelaza.

Dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie dziecku herbatek owocowych, czy naparów ziołowych (na przykład: rumiankowego, gotowych mieszanek na odporność, z kwiatów lipy) bez cukru. Jeżeli dziecko od małego będzie przyzwyczajone, że taki napar pity jest bez cukru, nie będzie mu brakować słodkiego smaku w napoju.

Rano nie mam czasu na skomplikowane śniadania dla dziecka

Często nie mamy czasu, żeby bawić się w poranne przygotowywanie śniadań i z tego powodu sięgamy po płatki, które wystarczy zalać mlekiem. Można jednak robić inaczej. Śniadanie wcale nie musi być przygotowywane rano od podstaw. Możemy naszykować sobie wszystko wieczorem, a o poranku tylko błyskawicznie podawać. Mowa tu na przykład o pastach kanapkowych (z zielonego groszku, z białej fasoli, z soczewicy, z nasion słonecznika), które spokojnie mogą postać kilka dni w lodówce. Nic się nie stanie również twarożkowi, jeżeli zostanie sporządzony dzień wcześniej. Można upiec muffinki (na słodko albo na słono), również na kilka dni. Nawet owsiankę (taką z płatków pełnoziarnistych i nasion/orzechów) przygotowujemy wieczorem i zalewamy ją wrzątkiem na noc, to nawet podnosi jej wartość odżywczą.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności