Dieta Twojego dziecka
Woda w diecie małego dziecka
Czy nie lepiej byłoby napisać ten artykuł latem, kiedy panują upały i niewątpliwie warto pamiętać o nawodnieniu? Właśnie nie, bo kiedy temperatura rośnie, jakoś naturalnie rozumiemy, że pić trzeba. Tymczasem często nie wiemy, że zapotrzebowanie na wodę rośnie również zimą, kiedy mróz na dworze, a wilgotność w pomieszczeniach mocno spada. Często jesteśmy odwodnieni, nawet o tym nie wiedząc. Dzieci też i to nie tylko przy biegunce czy wymiotach. Apatia, błyskawiczne zmiany nastrojów, problemy z koncentracją mogą być wynikiem niedostatecznej ilości przyjmowanych płynów. Co na to poradzić? Dziecko musi systematycznie zacząć pić.
Co pić?
Najlepszym płynem dla dziecka jest woda, którą zaczynamy mu podawać w momencie, kiedy startujemy z rozszerzaniem diety. Oczywiście, wtedy jeszcze wciąż to mleko stanowi podstawowe źródło płynów w diecie niemowlaka, ale już zaczynamy kształtować pozytywny nawyk picia wody. Na początek wystarczy, jeżeli maluch wypije jedną, dwie łyżeczki wody do posiłku. Kiedy dziecko skończy 8-10 miesięcy powinno mieć wodę (np. w bidonie) łatwo dostępną między posiłkami.
Jaką wodę powinny pić dzieci?
Do czwartych urodzin maluch powinien pić wodę niskozmineralizowaną (zawartość składników mineralnych pomiędzy 50 a 500 mg/l), niskosiarczanową i niskosodową. Tak naprawdę większość wód mineralnych niegazowanych spełnia te warunki.
Czy maluchy mogą pić kranówkę?
Część rodziców, przeważnie tych bardziej zaangażowanych ekologicznie, wolałaby nie podawać dziecku wody z butelek plastikowych (bo zaśmiecanie planety, bo BPA), przecież woda z kranu jest bezpieczna. Tylko jak podawać ją maluchowi, bezpośrednio po nalaniu, czy jednak gotowaną? W publikacjach anglojęzycznych dopuszcza się podawanie kranówki już dzieciom w wieku 6 miesięcy. W Polsce ta granica jest przesunięta do końca 1. roku życia. Nasza kranówka jest bezpieczna dla dorosłych, czy starszych dzieci, jednak mogą być w niej obecne w niewielkiej ilości, organizmy patogenne, z którymi malutkie brzuszki mogą sobie nie poradzić. Rozsądne zatem wydaje się podawanie dzieciom wcześniej przegotowanej wody kranówki (wód mineralnych nie gotujemy). Poza tym zawartość chlorków w wodzie z kranu może być zbyt wysoka dla niemowlaków. Ewentualnie, możemy zlecić badanie jakości wody w sanepidzie i w zależności od jego wyników zdecydować: gotujemy czy nie.
A co z wodą gazowaną i wodą smakową?
Jeżeli znajdziesz wodę gazowaną o niskiej zawartości składników mineralnych, to możesz ją podawać dziecku (o ile zechce ją wypić, nie każdy maluch lubi łaskoczące bąbelki).
Woda smakowa to nie tyle woda, co napój, który zawiera cukier, sztuczne aromaty, konserwanty. Nie podajemy jej dzieciom (sami też lepiej jej nie pijmy).
Ile dziecko powinno pić?
Ilość płynów potrzebnych maluchowi można oszacować posługując się poniższym schematem:
- dzieci ważące do 10 kg potrzebują 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała (czyli maluch ważący 10 kg powinien wypijać 1 litr wody dziennie);
- dzieci ważące powyżej 10 kg, powinny wypijać dziennie około 1000 ml płynów + 50 ml na każdy dodatkowy kilogram ponad 10 kg (czyli 13 kg dziecko potrzebuje 1000 ml + 3 x 50 ml = 1150 ml/dzień).
Jednak w tych obliczeniach chodzi nie tylko o samą wodę, ale o płyny ogółem. Wlicza się w to wiec również wodę pochodząca z zupy, czy obecną w zjedzonym ogórku. Posługując się powyższymi zaleceniami otrzymujemy wartości przybliżone i nie musimy codziennie tego mierzyć. Warto obserwować dziecko, czy nie ma zaparć (wtedy może powinno pic więcej), czy pamięta o piciu.
Co zrobić kiedy maluch nie chce pić wody?
Woda właściwie jest bez smaku, więc niektóre dzieci nie chcą jej pić. Jeżeli od samego początku podawaliśmy niemowlakowi wodę i nie poznało smaku innych napojów, to traktuje picie wody jak coś oczywistego, normalnego i nie podlegającego dyskusji. Gorzej, jeżeli próbujemy przejść z kolorowych napojów na wodę. Jak to zrobić? Tak jak przy zmianie każdego nawyku – stopniowo, cierpliwie i konsekwentnie. Słodkie napoje podajemy rozcieńczone, na początku odrobinę, potem coraz bardziej. Otoczenie dziecka (czyli rodzice, ale i dziadkowie) też powinno pić wodę. Pij ją przy dziecku, chwal za to jak orzeźwia, jak dodaje ci sił. Woda powinna być zawsze pod ręką, zarówno w domu, na spacerze, czy na zakupach. Wspólnie z maluchem przygotuj wodę z cytryną, pomarańczą, ogórkami, czy kawałkami lodu (tak, dzieci mogą pić zimną wodę). Wspólnie podlewajcie kwiaty, czy zioła (ciekawe jest zwłaszcza „doświadczenie”, kiedy oklapnięta roślinka po podlaniu podnosi się). Pokaż szkrabowi, że zwierzęta też piją wodę, zarówno te domowe, jak i dzikie. Kup fajne bidony, kolorowe słomki, kubki z ulubionymi postaciami. A może maluch pomaluje swój własny kubek?
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|