Dieta Twojego dziecka
Zaparcia u małych dzieci
Zaparcia mogą dotykać nawet 3% małych dzieci i pojawić się już w pierwszym roku życia. Problemu nie należy lekceważyć, bo poza tym, że przyczynia się on do dyskomfortu, a nawet do cierpienia dziecka, może też wskazywać na chorobę (m.in. alergie pokarmowe, celiakię, niedoczynność tarczycy), wady anatomiczne, zaburzenia psychologiczne (np. fobię toaletową), czy zatrucie witaminą D (którą zazwyczaj powinniśmy suplementować, ale nigdy bez znajomości jej wyjściowego poziomu w organizmie).
Walcząc z zaparciami u małych dzieci niewątpliwie należy zwrócić szczególną uwagę na ich dietę. Dziecko powinien przebadać również lekarz, a czasami niezbędna może się okazać pomoc psychologa.
Bardzo ważne jest, aby maluch przyjmował odpowiednią ilość płynów. Zgodnie z polskimi normami żywienia dzieci w wieku pomiędzy 1-3 lat powinny pić w ciągu dnia 1 250 ml płynów. Warto zwrócić uwagę na masę malucha. I tak dziecko ważące 1-10 kg powinno pić 100 ml na każdy kilogram masy ciała; maluch o masie 10-20 kg ma przyjmować płyny w ilości 1 000 ml + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg masy ciała; a w przypadku dziecka powyżej 20 kg obowiązuje picie 1 500 ml + 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg masy ciała. Najlepiej żeby dziecko piło niegazowaną wodę. Jednak nie każdy maluch ją lubi, zwłaszcza jeżeli wcześniej zetknął się ze słodkimi napojami, czy sokami. Warto jednak zawalczyć o zmianę tego nawyku żywieniowego, nie tylko w odniesieniu do zaprać, ale będzie ona z pewnością korzystna dla ogólnego stanu zdrowia malucha. Wodę można podawać w kolorowych kubeczkach, można zaproponować picie jej przez słomkę, a nawet za pomocą strzykawki – z pewnością zaintryguje malucha. Na początku należy przypominać dziecku o konieczności picia, z czasem samo zacznie o nie prosić. Nie zrażajmy się też, jeżeli maluch weźmie łyk, czy dwa i powie, że więcej nie chce. Każdy łyk zbliża nas do sukcesu, jakim jest wprowadzenie zdrowego nawyku żywieniowego.
Drugim ważnym elementem diety dziecka borykającego się z zaparciami jest błonnik pokarmowy. Maluch w wieku 1-3 lat powinien w ciągu dnia jeść 10 g błonnika. Dzieci często nie lubią warzyw, a jabłuszko jedzą obrane ze skórki, przez co w ich diecie jest zdecydowanie za mało błonnika, a to z kolei prowadzi do zaparć. Cudownie, jeżeli nasz maluch chętnie zjada surowe warzywa, sałatki, czy surówki. Czasem jednak musimy zabawić się w przemytników i ukryć jarzynę w zupie kremie, zielonym koktajlu, czy nawet warzywnym kotlecie. Dobrze jest zamienić pszenne bułeczki na pieczywo typu graham, a z czasem może nawet na razowe. Do obiadu zamiast ziemniaków serwować brązowy ryż, kaszę gryczaną, komosę ryżową, czy amarantus. Zaproponujmy dziecku zjedzenie suszonej śliwki, czy moreli zamiast słodkiej przekąski. Pamiętajmy, że nawet prawidłowa ilość błonnika w diecie, która nie jest dobrze zbilansowana pod względem pitej wody, może przyczynić się do zaparć.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|