Dieta Twojego dziecka
Żywienie ciężarnych – fakty i mity
Kobieta ciężarna nie je za dwoje, ale dla dwojga. Jej wybory żywieniowe wpływają na prawidłowy rozwój dziecka, a nawet na jego przyszłe nawyki żywieniowe. Wokół żywienia ciężarnych narosło wiele mitów, przyjrzyjmy się im.
MIT: Będąc w ciąży nie wolno pić mleka, bo wtedy dziecko będzie na nie uczulone.
FAKT: Nie istnieją dowody, potwierdzające, że picie mleka przez matkę w okresie ciąży, przyczynia się do wystąpienia alergii u dziecka. Mleko oraz jego przetwory są jednym z najważniejszych i łatwo dostępnych źródeł wapnia. Jeżeli u matki już występuje alergia na mleko, należy ustalić z dietetykiem lub lekarzem, co jeść zamiast niego, aby nie doszło do niedoborów pokarmowych.
MIT: Słodkie na dziewczynkę, kwaśne na chłopca.
FAKT: Nie istnieją wiarygodne badania, potwierdzające zależność pomiędzy upodobaniami smakowymi matki, a płcią dziecka. Faktem jest tylko, że kobiety ciężarne mogą mieć zachcianki i często zmieniają się im „smaki”, co związane jest między innymi ze zmianami hormonalnymi.
MIT: Kobieta w ciąży nie może pić kawy.
FAKT: Jeżeli ciężarna jest przyzwyczajona do codziennej kawy, nie musi rezygnować z tej przyjemności. Maksymalna dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać ilości, jaka znajduje się w 2-3 filiżankach kawy. Należy zrezygnować z innych napojów zawierających kofeinę, takich jak: napoje gazowane typu cola, czy napoje energetyzujące. Warto również ograniczyć czekoladę.
MIT: Lampka wina od czasu do czasu nie zaszkodzi.
FAKT: Kobieta w ciąży powinna bezwzględnie odstawić jakikolwiek alkohol, również wino, czy piwo. Alkohol przenika przez łożysko do krwi płodu. To trucizna dla rozwijającego się młodego organizmu. Prowadzi do niedotlenienia i upośledzenia. Jest szczególnie niebezpieczny dla mózgu, trwale go uszkadzając.
MIT: W ciąży nie musisz przyjmować kwasu foliowego, jeśli jesz dużo zielonych warzyw.
FAKT: Niestety, samo jedzenie jak królik nie wystarczy. Suplementacja preparatem kwasu foliowego (pod kontrolą lekarza) jest niezbędna w profilaktyce powstawania wad cewy nerwowej.
MIT: Będąc w ciąży, możesz jeść to samo co wcześniej, o ile ci to nie szkodziło.
FAKT: To co nie szkodzi dorosłemu, niekoniecznie musi być bezpieczne dla dopiero kształtującego się organizmu dziecka. Istnieją produkty, które w ciąży należy odstawić. Kobiety ciężarne powinny wykluczyć ze swojego jadłospisu:
- surowe lub niedogotowane mięso (np. tatar, szynkę parmeńską, krwiste steki);
- owoce morza i ryby jedzone na surowo (np. ostrygi, sushi);
- surowe jaja (kogel-mogel, majonez, desery z surowymi jajami);
- surowe mleko i nabiał z mleka niepasteryzowanego (wybrane sery pleśniowe, ser feta). Ciężarna może jeść większość serów pleśniowych, o ile są one zrobione z mleka pasteryzowanego, co jest wymienione na etykiecie ze składem;
- wędzone ryby (ewentualnie czasem można zjeść ryby wędzone na gorąco).
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|