Dieta Twojego dziecka
Żywienie niemowląt (0-12 miesięcy)
O zdrowiu Twojego dziecka decyduje wiele czynników. Nie ulega wątpliwości że dieta ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju i to zarówno w chwili obecnej, jak i w przyszłości. Czy wiesz, że prawidłowo odżywiając dziecko w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym pomagasz mu uniknąć w przyszłości chorób cywilizacyjnych takich jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca?
Żywienie naturalne
Karmienie piersią to najkorzystniejszy i najbardziej racjonalny sposób żywienia niemowląt. Pokarm kobiecy jest doskonale dostosowany do potrzeb dziecka. Zawiera wszystkie składniki odżywcze w ilościach optymalnych dla rozwoju niemowlaka.
Białko mleka kobiecego jest lepiej przyswajane przez organizm maluszka i nie zawiera takich składników uczulających jak białka mleka krowiego, obecne w żywieniu sztucznym.
Co więcej, mleko matki zawiera substancje chroniące organizm dziecka przed zakażeniami. Są to m.in.
- przeciwciała będące elementami układu odpornościowego;
- leukocyty, czyli białe krwinki, których zadaniem jest ochrona organizmu przed bakteriami i wirusami;
- lizozym - enzym działający bakteriobójczo; laktoferyna - białko wiążące żelazo i unieszkodliwiające bakterie.
- Zawiera też nukleotydy, które nie tylko wspierają układ immunologiczny, ale poprawiają wchłanianie żelaza i korzystnie wpływają na przewód pokarmowy dziecka.
Mleko kobiece ma również pewne ilości kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (kwas dokozaheksaenowy DHA i kwas arachidonowy), które są potrzebne do rozwoju układu nerwowego dziecka.
Skład tłuszczu mleka kobiecego wpływa na jego dobrą przyswajalność. Co ciekawe, na początku karmienia mleko zawiera więcej wody, a pod koniec zwiększa się zawartość tłuszczu. Również nocny pokarm zawiera więcej tłuszczu.
Zawartość składników mineralnych w mleku kobiecym jest ponad 3 razy mniejsza niż w mleku krowim. Czy to błąd natury? Wydawać by się mogło, że młody, rozwijający się organizm będzie potrzebował składników mineralnych. Okazuje się, ze natura wie co robi. Potrzebne mu składniki mineralne dziecko gromadzi już w życiu płodowym (m.in. dlatego tak ważne jest prawidłowe żywienie ciężarnych). Ograniczona ilość składników mineralnych w mleku matki nie obciąża za mocno nerek maluszka.
Natomiast mleko kobiece, w porównaniu do krowiego zawiera więcej witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Zawiera również tzw. czynnik wzrostu.
Na jakość mleka matki w dużym stopniu wpływa jej sposób odżywiania się. Kobieta karmiąca powinna spożywać posiłki lekkostrawne, unikać potraw wzdymających, smażonych, a nawet pieczywa razowego, które jako bogate w błonnik może być trudno trawione przez wrażliwy brzuszek maleństwa! Dieta musi być bogata w białko o wysokiej wartości odżywczej, a więc najlepiej białko zwierzęce, oraz warzywa i owoce. Pamiętać należy również o piciu. Niekoniecznie bawarki (herbata z mlekiem), ale przynajmniej 1,5 l płynów dziennie (woda mineralna, soki warzywne, słaba herbata). Unikamy natomiast mocnej herbaty, kawy, ostrych przypraw i oczywiście alkoholu. Absolutnie nie wolno stosować restrykcyjnych diet odchudzających, czy nawet preparatów wspomagających odchudzanie. Pamiętaj, wszystko co jesz przechodzi to Twojego mleka i je to również Twoje dziecko.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia, potem stopniowo należy podawać im produkty uzupełniające, jednocześnie karmiąc piersią do końca 1 roku życia, a nawet dłużej.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|