Diety odchudzające

Czy diety jednoskładnikowe (monodiety) mają sens?

27-01-2015

Często kiedy zaczynamy się odchudzać, bardzo szybko chcemy osiągnąć imponujący efekt i decydujemy się na bardzo radykalne diety. Wszystko byle schudnąć. Jednak monodiety nie są dobrym pomysłem na odchudzanie.

Monodieta (dieta jednoskładnikowa) – rodzaj diety odchudzającej, w której zdecydowanie przeważa jeden składnik. Podstawą diety jest owoc lub warzywo, czasem inny typ żywności (np. ryż, jogurt). Posiłki oparte o ten składnik spożywa sie trzy razy dziennie, na śniadanie, obiad i kolację.

Dietę jednoskładnikową można stosować nie dłużej niż siedem dni. Ten sposób żywienia jest fatalnie zbilansowany. Przeważnie występują duże niedobory większości składników odżywczych, może dojść również do nadmiarów pojedynczych składników odżywczych.

Monodiety często opierają się o produkt spożywczy, który ma działanie moczopędne (np. truskawki, kapusta), stąd robiąca wrażenie utrata wagi w początkowym okresie stosowania diety. Tak naprawdę nie traci się tłuszczu, którego chcemy sie pozbyć. Tracimy jedynie duże ilości wody. Oczywiście, jeżeli stosujemy dietę jednoskładnikową przez dłuższy czas, zaczynamy gubić również tkankę tłuszczową. Wynika to z dostarczania zbyt małej ilości energii. Chudniemy, ale niestety nie jest to zdrowe chudnięcie, prowadzi ono do wyniszczenia organizmu. Ciało robi się szczuplejsze, ale jednocześnie włosy są suche i pozbawione blasku, paznokcie się łamią, boli nas głowa, nie mamy energii. Po tak wyniszczającej, monotonnej diecie szybko wracamy do dawnego sposobu żywienia i efekt jo-jo mamy gwarantowany. 

Jeżeli już zdecydujemy się na monodietę, to powinno się ją traktować jako sposób na oczyszczenie organizmu, a nie metodę na schudnięcie.

Przykłady monodiet

Dieta jabłkowa 

W wariancie najbardziej restrykcyjnym przez 3 dni jemy tylko surowe jabłka oraz pijemy wodę i herbatkę rumiankową. Dieta jest silnie niedoborowa. Należy sie do niej przygotować. Na 3-4 dni przed rozpoczęciem diety ograniczamy ilość tego co jemy oraz eliminujemy z naszego menu słodycze, wędliny, czarną herbatę i kawę. Po zakończeniu diety, nie rzucamy sie na jedzenie, a powoli włączamy kolejne produkty do jadłospisu.

Dieta niewątpliwie skutecznie oczyści organizm, ponieważ jabłka są silnymi przeciwutleniaczami, działają antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Nie jest to dobry pomysł na dietę odchudzającą.

Dieta ryżowa

Opiera się o ryż oraz owoce i soki. Jest to program szybkiego odchudzania, przewidziany na 2-3 tygodnie. Ma dostarczać około 1000 kcal dziennie – a więc bardzo mało. W czasie diety dzięki ryżowi czujemy sie syci. Dopuszczone są też małe owocowe przekąski (jabłko, mała pomarańcza, ½ banana) oraz pieczywo chrupkie (ale uwaga, w ciągu dnia albo owoc, albo chlebek, nie to i to). Pije się 2 litry płynów w ciągu doby (woda mineralna niegazowana, herbatka ziołowa).

Jest to dieta niedoborową i nie może być długotrwałym sposobem żywienia. Łatwo dochodzi po jej zakończeniu do efektu jo-jo.

Dieta kapuściana

Podstawowym elementem menu jest tutaj zupa kapuściana. Jemy ją na 3 główne posiłki wciągu dnia, na II śniadanie i podwieczorek można zjeść warzywo lub owoc. Dieta jest przewidziana na 7 dni i według jej twórców kluczowe jest dokładne stosowanie sie do jej zaleceń.

Jak wszystkie inne monodiety jest dietą niedoborową.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności