Diety odchudzające

Dieta bardzo niskokaloryczna (VLCD) i niskokaloryczna

19-05-2016

Diety o drastycznie obniżonej kaloryczności kuszą szybką utratą wagi. Jednak zawsze, kiedy kilogramy nikną zbyt szybko, powinna nam się zapalić „czerwona lampka” i powinno pojawić się pytanie: czy taka dieta mi nie zaszkodzi na dłuższą metę? Spójrzmy jakie są wady i zalety diet o obniżonej kaloryczności.

Dieta VLCD (dieta bardzo niskokaloryczna, dieta „torebkowa”)

  • Kaloryczność tej diety wynosi poniżej 800 kcal na dobę; przeważnie jest to pomiędzy 450 a 800 kcal. Podczas gdy normalne zapotrzebowanie na energię dorosłej, zdrowej, mało ruszającej się kobiety wynosi około 1800 kcal.
  • Dieta opiera się o specjalny proszek, z którego, po wymieszaniu z wodą, w prosty sposób przyrządza się koktajl lub zupę. Początkowo codzienne żywienie opiera się tylko i wyłącznie o jedzenie z „torebki”.
  • Produkty typu VLCD zawierają wszystkie niezbędne witaminy i sole mineralne. Niemożliwe jest stworzenie diety opartej o tradycyjną żywność, która byłaby tak niskokaloryczna, a jednoczenie dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
  • Z reguły plan odchudzania jest podzielony na kilka etapów: bardzo niskokaloryczny, niskokaloryczny oraz wychodzenie z diety. Na własną rękę nie należy zmieniać długości etapów, zwłaszcza pierwszego, bardzo restrykcyjnego.
  • Diety VLCD nie wolno stosować bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Zaletątej diety jest bardzo szybki spadek masy ciała oraz łatwość przygotowania posiłków (także w pracy).

Wadydiety VLCD: możliwe wywoływane przez nią uczucie zmęczenia i bóle głowy (zwłaszcza w początkowym etapie), łatwy efekt jo-jo, ataki głodu, „rozleniwienie” jelit i zaparcia, jeżeli dieta stosowana jest zbyt długo. Dodatkowo, to co jemy jest bardzo silnie przetworzone.

Niebezpieczeństwazwiązane ze stosowaniem diety VLCD: w początkowym etapie diety może dojść do zaburzeń ze strony układu pokarmowego (zaparcia, biegunki, nudności) i ogólnego osłabienia. W dalszym etapie diety zmniejszeniu ulega poziom T3, co jest istotne dla osób mających problemy z tarczycą. Zachodzi również zwiększone ryzyko wystąpienia kamieni pęcherzyka żółciowego.

Dla kogo jest zalecane dieta VLCD?Dieta ta przede wszystkim jest zalecane dla osób, które potrzebują szybkiej utraty kilogramów. Może dojść do takiej sytuacji u pacjentów przygotowujących się do operacji lub leczących niepłodność.

Dietę VLCD można też stosować u osób z otyłością (BMI powyżej 30), jako pierwszy etap diety.

Posiłki „torebkowe” mogą również być uzupełnieniem tradycyjnej diety niskokalorycznej.

Przeciwwskazania do stosowania diety VLCD

Diety VLCD nie mogą stosować dzieci, kobiety ciężarne i karmiące piersią, jak również osoby powyżej 60 roku życia. Co więcej, dieta ta nie może być stosowana w przypadku występowania alergii na białko, choroby nowotworowej, chorób nerek, trzustki oraz wątroby.

Dieta niskokaloryczna

  • Powinna być ustalana indywidualnie przez dietetyka, który bierze pod uwagę problemy zdrowotne konkretnego pacjenta, jego preferencje żywieniowe oraz tryb życia.
  • Kaloryczność tej diety wynosi w przypadku kobiet pomiędzy 1000 kcal a 1200 kcal na dzień; a w przypadku mężczyzn pomiędzy 1200 kcal a 1600 kcal. Podczas gdy normalne zapotrzebowanie na energię dorosłej, zdrowej kobiety wynosi około 1800 kcal, a mężczyzny około 2300 kcal na dzień.
  • Dieta ta powinna prowadzić do stopniowego spadku masy ciała, który ma wynosić 2-4 kg w miesiącu.
  • Dieta jest bardzo różnorodna, opiera się o produkty z różnych grup żywności.
  • Ważne jest, żeby posiłki spożywać w stałych odstępach czasu, powinno ich być 4-5 w ciągu dnia (nawet do 6 posiłków w ciągu doby).

Zalety diety niskokalorycznej

Dieta ta jest dietą urozmaiconą, ucząca właściwych nawyków żywieniowych. Właściwie ułożona i przestrzegana powoduje stopniowy spadek masy ciała i zmniejsza. Prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo (o ile wychodzi się z niej powoli i następnie kontynuuje zdrowy tryb życia).

Z reguły przy dobrze ułożonej diecie niskokalorycznej poprawiają sie tzw. wyniki krwi, na przykład zmniejsza się ilość cholesterolu, czy obniża poziom glukozy.

Wady diety niskokalorycznej

Wymaga gotowania i robienia zakupów, co może być czasochłonne. Wyjściem z tej sytuacji jest zamówienie „diety pudełkowej”, gdzie mamy gotowe posiłki przywożone do drzwi. Jednak warto pamiętać, że każda dieta kiedyś się skończy, a samodzielne przygotowywanie posiłków wdraża nas do zdrowego trybu życia.

Na diecie tej, zwłaszcza w jej pierwszych dniach, można odczuwać głód. Rozwiązaniem jest tutaj stopniowe obniżanie kaloryczności diety, tak żeby organizm przyzwyczajał się do mniejszych porcji i mniejszej ilości energii.

Niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem diety niskokalorycznej

Jeżeli dieta prowadzona jest pod nadzorem dietetyka, to właściwie nie ma zagrożeń dla zdrowia. Wszelkie występujące niedogodności mogą być na bieżąco wykluczone, przez odpowiednie zmiany w diecie.

Dla kogo jest zalecane dieta niskokaloryczna?

Właściwie dla wszystkich zdrowych osób pragnących się odchudzić, poza wyjątkami podanymi poniżej.

Przeciwwskazania do stosowania diety niskokalorycznej

Diety niskokalorycznej nie mogą stosować dzieci, kobiety ciężarne i karmiące piersią, jak również osoby intensywnie trenujące. Przeciwwskazaniem jest również podeszły wiek. W przypadku występowania konkretnych przewlekłych schorzeń stosowanie diety należy zawsze skonsultować z lekarzem.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności