Diety odchudzające

Dieta rozdzielna (w oparciu o dietę niełączenia dr Haya)

13-01-2015

Główną zasadą tej diety jest to, że w jednym posiłku nie łączymy produktów zawierających skrobię i inne cukry (węglowodany) z tymi zawierającymi białko. Natomiast w diecie dominować powinny warzywa – w różnej postaci. 

Jest to nie tyle dieta pozwalająca zrzucić zbędne kilogramy, ile zmienić sposób żywienia na całe życie.

Dieta rozdzielna dzieli produkty na trzy główne grupy (można się spotkać również z nieco innym klasyfikowaniem produktów do określonych grup, na przykład takim, które rośliny strączkowe zalicza do grupy produktów węglowodanowych):

  1. Białkową: warzywa strączkowe, mięso, jaja, mleko, jogurty, sery żółte, twaróg, wędliny, drób, ryby, owoce morza, owoce (za wyjątkiem tych bardzo słodkich);
  2. Węglowodanową: produkty zbożowe (pieczywo, kasze, płatki śniadaniowe), ziemniaki, makarony, ryż, słodkie owoce (owoce suszone, figi, banany, winogrona), kukurydza, ciasta, piwo, miód;
  3. Neutralną: warzywa (bez ziemniaków i kukurydzy), nasiona, oleje, masło, herbata, oliwki.

Produkty z grupy neutralnej możemy łączyć zarówno z produktami białkowymi, jak i węglowodanowymi.  

Dieta powinna być oparta o świeże, naturalne produkty. Ograniczyć należy produkty odzwierzęce.

Założenia diety

Dieta rozdzielna ma zapewnić szybsze i lżejsze trawienie. Zakłada, że produkty z różnych grup mają różne czasy trawienia. Produkty węglowodanowe opuszczają żołądek po około 2 godzinach, podczas gdy mięso (produkty białkowe) mają w nim zostawać przez około 4 godziny. Jeżeli jednocześnie zjemy żywność z obu grup, to ma nam ona zalegać w żołądku przez 8 godzin. Może się to przyczyniać do wzdęć, bólów brzucha oraz nadwagi.

Powinniśmy jeść 5 posiłków dziennie (3 główne, 2 przekąski). Pomiędzy zjedzeniem produktów z grupy węglowodanowej oraz białkowej powinny być 4 godziny przerwy.

Owoce jemy osobno (na pusty żołądek). Pijemy dużo wody, ale nigdy w trakcie jedzenia.

Przykłady możliwych połączeń: twaróg z rzodkiewkami, chleb z pomidorem, pieczona pierś z indyka z gotowanym kalafiorem, pieczona ryba z warzywami z rusztu.

Wady diety rozdzielnej

Dieta jest trudna do wdrożenia, ponieważ wymaga całkowitej zmiany naszych nawyków żywieniowych. Nie można jeść mięsa z ziemniakami, więc odpada mielony z frytkami. Musimy też zapomnieć o kanapkach z wędliną, czy muesli z mlekiem.

Zalety

Nie musimy się głodzić.

Fakty naukowe a dieta rozdzielna

Nie ma badań dowodzących zasadności stosowania diety niełączenia. Człowiek jest wszystkożerny, jego przewód pokarmowy jest dostosowany do trawienia różnych typów żywności. Wszystkie enzymy trawienne mogą być produkowane jednocześnie i nie zmniejsza to skuteczności ich działania.

Sam podział produktów na grupy może budzić wątpliwości. Dlaczego owoce są w grupie produktów białkowych? Wszak owoce są w białko bardzo ubogie. Natomiast rośliny strączkowe zawierają dużo białka, ale też węglowodany i tłuszcze – w której grupie je umieścić?

Podsumowując, dieta rozdzielna wymaga pełnego wysiłku podczas wdrażania, potrzeba również trochę dyscypliny przestrzegania. Pomimo, że nie ma faktów naukowych potwierdzających jej zasadność, może być prawidłowym sposobem żywienia, dostarczającym wszystkich składników pokarmowych (w różnym czasie, ale w przeciągu jednego dnia), o ile jest dobowo dobrze zbilansowana.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności