Diety odchudzające

Dieta zgodna z grupą krwi

24-03-2015

Dieta dzieli produkty spożywcze na trzy grupy: bardzo zdrowe, neutralne oraz takie, których trzeba unikać. Żywność z dwóch pierwszych grup można jeść bez ograniczeń. Dodatkowo, każdej grupie krwi odpowiadają produkty powodujące tycie lub spadek masy ciała.

Twórca diety, Peter D’Adamo, zakłada, że grupy krwi powstawały wraz z rozwojem ludzkości i odpowiadają nowym typom żywności, jaką ludzie zaczynali jeść. Grupę 0 mieli pierwotni myśliwi. Grupa A należała do rolników uprawiających ziemię. Pasterze, prowadzący koczowniczy tryb życia, mieli grupę B. Natomiast grupa AB jest wynikiem mieszania się rolników z pasterzami. Oczywiście, my, ludzie współcześni, posiadając określoną grupę krwi powinniśmy sie odżywiać tak jak nasi przodkowie.

Niestety ta teoria nie ma żadnego uzasadnienia naukowego.

Z diety wykluczane są całe grupy produktów spożywczych, co utrudnia prawidłowe zbilansowanie diety pod względem zawartości składników odżywczych i dieta łatwo może stać się niedoborowa. Dodatkowo, jej stosowanie staje się jeszcze bardziej skomplikowane jeżeli członkowie rodziny mają różne grupy krwi.

Jeżeli masz grupę 0

Powinieneś jeść mięso, a unikać produktów zbożowych.

Szczególnie zalecane są czerwone mięso, ryby i owoce morza, banany, sól jodowana, papryka czerwona.

Unikać należy: nabiału i produktów zbożowych oraz soczewicy.

Dieta szalenie trudna do zbilansowania. Wyeliminowanie z diety nabiału oraz soczewicy przyczynia się do wzrostu prawdopodobieństwa niedoborów wapnia. Natomiast odstawienie zbóż może doprowadzić do niedoborów magnezu, cynku, żelaza oraz witamin z grupy B.

Jeżeli masz grupę A

Powinieneś całkowicie wykluczyć produkty zwierzęce z diety; innymi słowy najlepiej zostać weganinem.

Zalecane są warzywa (w tym strączkowe), oliwa, ananasy, śliwki, wiśnie.

Najlepiej wykluczyć z diety mięso, nabiał, krewetki, część ryb, paprykę czerwoną.

Wykluczenie z diety produktów zwierzęcych wymaga skonsultowania sposobu żywienia ze specjalistą. Dieta wegańska może być dobrze zbilansowana (po wprowadzeniu suplementacji m.in. witaminy D), ale wymaga to sporej wiedzy i samozaparcia.

Jeżeli masz grupę B

Według twórców diety jesteś szczęściarzem, możesz jeść wszystko „co najlepsze” z obu królestw, i zwierząt, i roślin. Do przyrostu twojej masy ciała mogą przyczyniać się rośliny strączkowe, gryka oraz kukurydza. Powinieneś również unikać glutenu, orzechów, siemienia lnianego oraz olejów roślinnych i drobiu.

Szczerze mówiąc, rozrzut produktów zakazanych jest dosyć spory. Jednak spośród tych czterech diet, ta dieta wydaje sie mimo wszystko najbardziej zrównoważona.

Jeżeli masz grupę AB

Jest to grupa najbardziej skomplikowana, a zalecenia wydają się wręcz sprzeczne; bo jak rozumieć zdanie „osoby z tą grupa krwi są genetycznie zaprogramowane do jedzenia mięsa, jednak źle je trawią, dlatego jest ono magazynowane w organizmie w postaci tłuszczu”. A więc, czerwone mięso nie jest zalecane przy tej grupie krwi, unikać należy również nasion i pestek, kaszy gryczanej, pełnego mleka, pomarańczy.

Zalecane są brązowy ryż, tofu, soja, mleczne napoje fermentowane, większość warzyw i owoców.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności