Diety odchudzające

Jestem na diecie, a moja waga ani drgnie – dlaczego?

04-06-2014

Prawdopodobnie każdy, kto się odchudzał wie, że nadchodzi taki moment kiedy waga staje w miejscu. Jest to tzw. faza plateau, czyli zahamowanie spadku wagi. To co prawda frustrujące, ale naturalne zjawisko. Organizm przyzwyczaja się do mniejszych dostaw kalorii i uczy się sobie z nimi radzić. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają pobudzić przemianę materii.

  • Właśnie w tym momencie do programu odchudzania można włączyć aktywność fizyczną;
  • Jeżeli już ćwiczymy, możemy zintensyfikować treningi albo wręcz zmienić rodzaj aktywności na przykład z aerobiku na pływanie;
  • Można wprowadzić do diety przyprawy pobudzające przemianę materii, takie jak chilli albo imbir.

Zatrzymanie spadku wagi może też być spowodowane błędami, jakie popełniamy w czasie odchudzania lub czynnikami nie do końca zależnymi od nas. Warto sobie zdać z nich sprawę, żeby móc skutecznie im przeciwdziałać:

  • Odchudzanie może utrudniać niewłaściwy poziom hormonów, na przykład w niedoczynności tarczycy dochodzi do zbyt niskiej produkcji hormonów, co skutkuje spowolnieniem metabolizmu. Warto zrobić badania w przypadku kiedy pilnujemy diety i jesteśmy aktywni fizycznie, a waga nie spada.
  • Przewlekły stres – chodzi tutaj nie tylko o „zajadanie” stresu – czyli pocieszanie się słodkościami; kiedy przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na stres, w naszym organizmie wydziela się hormon stresu – kortyzol. Spowalnia on przemianę materii, sprzyjając odkładaniu tkanki tłuszczowej oraz sprawia, że mamy ochotę na słodycze. Trudno radzić jak pozbyć się stresu. Jednak trzeba oprzeć się chętce na słodkie, zawsze pod ręką mając niskokaloryczną przekąskę (np. marchewkę), albo zajmując się czymś do momentu kiedy chętka zniknie.
  • Przez pierwsze kilka tygodni chudniemy szybko i to nas cieszy, kiedy tempo chudnięcia zwalnia jesteśmy rozczarowani. Chcemy szybciej! Prawda jest taka, że na początku nasz organizm traci przede wszystkim wodę, a tkanka tłuszczowa pozostaje niemal nietknięta. Już rozpoczynając odchudzanie, powinniśmy nastawić się na powolne, acz systematycznie chudnięcie, a nie na szybkie i spektakularne efekty. Stopniowe tracenie kilogramów sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki na dłużej.
  • Chcemy schudnąć, zwracamy uwagę na dietę, ale przede wszystkim stawiamy na aktywność fizyczną. Dobrze, ale nie możemy przeceniać ilości kalorii spalanych podczas treningu. Myślenie w stylu „dużo ćwiczyłam, musiałam spalić tyle kalorii, że mogę zjeść ten zdrowy proteinowy batonik”, nie pomoże schudnąć.
  • Pijemy za dużo – i nie chodzi tu tylko o alkohol; choć zdarza się, że osoba na diecie bardzo dokładnie przestrzega pór posiłków i tego co je, ale nie może się oprzeć pokusie sobotniego drinka z przyjaciółmi. W tym punkcie chodzi również o zbyt częste picie soków owocowych, czy słodzonej herbaty. Spotkałam się również z osobą, która odchudzając się piła zieloną herbatę, ale już gotową – kupowaną w plastikowej butelce i była bardzo zdziwiona, że przy takim wysokim spożyciu, zdrowej bądź co bądź zielonej herbatki, nie chudnie. A pamiętać należy, że tzw. „zielona herbata” z butelki, to nic innego jak słodki napój.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności