Diety odchudzające

Niebezpieczeństwa jakie niosą ze sobą diety odchudzające

24-07-2019

Alternatywne diety odchudzające (wysokobiałkowe  np. Dunkana, diety monoskładnikowe np. kapuściana, diety niskowęglowodanowe – dieta Atkinsa) wciąż są bardzo popularne, ponieważ niosą ze sobą obietnicę szybkiego efektu. Jednak ich stosowanie, oprócz efektownej utraty kilogramów, na dłuższą metą może prowadzić do poważnych kłopotów.

Właściwie zrównoważona dieta charakteryzuje się odpowiednimi proporcjami pomiędzy podstawowymi składnikami odżywczymi. Proporcje te są niezmienne od lat, określone na podstawie badań populacyjnych przez sztab naukowców. W przypadku zdrowych dorosłych udział energii pozyskiwanej przez organizm z białek, węglowodanów i tłuszczów powinien wyglądać następująco:

  • 10-20% energii z białek
  • 45-60% energii z węglowodanów
  • 20-35% energii z tłuszczów

Różne diety alternatywne mocno wypaczają te proporcje. Skupiają się na spożyciu wąskiej grupy wybranych, podobnych do siebie produktów spożywczych, w wyniku czego, w dłuższym okresie stosowania takiej diety może dojść do niedoborów pokarmowych i chorób z nimi związanych. Z drugiej strony, monotonna dieta może spowodować nadmiar wybranych składników, co też jest szkodliwe.

Najczęściej dochodzi do niedoborów:

  • błonnika pokarmowego oraz witaminy C, spowodowanych silnym ograniczeniem spożycia warzyw i owoców. Konsekwencją tego może być spadek odporności, zaparcia, pogorszenie stanu skóry, a nawet wzrost ryzyka rozwoju nowotworów;
  • witamin z grupy B, w przypadku kiedy z naszej diety wykluczamy produkty pochodzenia zbożowego; brak tych witamin przyczynia się do szeregu różnych schorzeń, wymienić można tu na przykład: zmiany skórne (stany zapalne, pękanie skóry i warg), piekące stopy, zmęczenie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego;
  • wapnia – po wykluczeniu nabiału, co przyczynia sie nie tylko do osłabienia kości i zębów, ale też zaburza pracę serca i mięśni.

Najczęściej dochodzi do nadmiarów:

  • białka – zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób nerek;
  • witaminy A – co może prowadzić do powiększenia wątroby i śledziony, suchości skóry i powstawania owrzodzeń, bólu stawów i kości, krwotoków;
  • puryn – ich źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego; jedzone w nadmiarze mogą przyczynić się do rozwoju blaszek miażdżycowych oraz zaostrzyć przebieg dny moczanowej.

Ważne jest, aby przy odchudzaniu unikać ślepego podążania za modnymi dietami, a kierować się, może mniej spektakularnymi, ale w dłuższym okresie przynoszącymi lepsze efekty dla całego organizmu, klasycznymi dietami redukcyjnymi.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności