Diety odchudzające
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej 2016
Nareszcie, również w Polsce, mamy nową wersję Piramidy Zdrowego Żywienia*. Zmieniła się też jej nazwa, teraz jest to Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Może wydawać się trochę zaskakująca, jednak tak naprawdę, to co się w niej znalazło, badania naukowe pokazują już od kilku ładnych lat. Nasza nowa wersja piramidy jest zgodna z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Aktywność fizyczna
Co ciekawe, w podstawie piramidy wcale nie mamy jedzenia! Na najniższym piętrze znajduje się aktywność fizyczna. Znaczy to, że powinniśmy się ruszać dużo, codziennie i systematycznie. Dobra jest każda forma ruchu: spacerowanie, bieganie, pływanie, jazda na rowerze/rolkach, itd. Aktywność fizyczna powinna trwać przynajmniej 35-45 minut w ciągu dnia.
Codzienna dawka ruchu, nie tylko utrzymuje nas w dobrej kondycji, ale poprawia też przyswajanie wielu składników odżywczych oraz zapobiega otyłości i wszystkim chorobom z nią związanym.
Warzywa i owoce
Kolejne piętro piramidy zajmują warzywa i owoce. Przy czym, powinniśmy jeść zdecydowanie więcej warzyw niż owoców (proporcja odpowiednio: ¾ do ¼). Warzywa muszą znaleźć się w każdym posiłku i powinny stanowić przynajmniej jego połowę. Minimalne dzienne spożycie warzyw i owoców to 400 g. Można je w pewnym stopniu zastępować świeżymi sokami warzywnymi lub owocowymi.
Wysokie spożycie warzyw i owoców m.in. ma chronić przed chorobami nowotworowymi oraz chorobami układu krążenia.
Do tej pory u podstaw piramidy znajdowały się produkty zbożowe; warzywa i owoce je wyparły.
Zboża
Trzecie miejsce w nowej piramidzie zajmują produkty zbożowe z pełnego przemiału (inaczej pełnoziarniste) Uwaga, nie mylmy produktów pełnoziarnistych (czyli z pełnego, bogatego w składniki odżywcze, ziarna) z wieloziarnistymi (czyli zawierającymi różne ziarna, ale niekoniecznie zrobionymi z mąki razowej). Produkty zbożowe powinny się znaleźć w większości posiłków w ciągu dnia.
Jeżeli nie mamy alergii/nietolerancji na gluten, nie musimy go wykluczać z diety.
Mleko
Codziennie powinniśmy spożywać dwie pełne szklanki mleka lub jego zamienników (jogurt, kefir). Od czasu do czasu zamiast mleka można też zjeść żółty ser.
Mięso
Mięso znajduje się blisko wierzchołka piramidy, znaczy to, że powinniśmy je ograniczyć w naszej diecie. Zalecenie dotyczy zwłaszcza tzw. mięs czerwonych (wieprzowina, wołowina), których nie powinniśmy jeść więcej niż 0,5 kg/tydzień. Czerwone mięso jest uznawane za żywność rakotwórczą, lepiej je zastępować mięsem drobiowym. Należy też pamiętać o jedzeniu jaj, ryb i roślin strączkowych.
Mięso zawsze powinniśmy jeść w towarzystwie dużej ilości warzyw.
Tłuszcze i orzechy
Na szczycie piramidy znajdują się tłuszcze, które powinniśmy ograniczać w diecie; chodzi tu przede wszystkim o tłuszcze zwierzęce. Nie należy również przesadzać ze spożyciem tłuszczów roślinnych, które co prawda uznawane są za zdrowsze, ale również nie należy ich jeść bez umiaru.
Do produktów tłuszczowych zaliczane są też orzechy, które zostały wyszczególnione w piramidzie. Powinny się znaleźć w naszej diecie, tylko że w ograniczonych ilościach.
Słodycze, cukier, sól, zioła, napoje
W piramidzie nie ma miejsca na słodycze i cukier, oznacza to, że należy wykluczyć je z naszego codziennego jadłospisu. Eliminujemy również sól.
Nowością jest wprowadzenie do piramidy ziół, które nie tylko poprawiają smak potraw i pozwalają zmniejszyć ilość soli, ale również dostarczają naszemu organizmowi cennych substancji korzystnych dla zdrowia.
Do picia zalecana jest głównie woda. Jednak pić można również herbatę i kawę.
* Dla przypomnienia: Piramida Zdrowego Żywienia jest to graficzny obraz zaleceń żywieniowych. Na dole piramidy, czyli w jej najszerszym miejscu, są produkty które powinny w największym stopniu zaistnieć w naszym żywieniu. Im bliżej szczytu, tym rzadziej jemy produkty tam się znajdujące.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl |
---|