Diety odchudzające

Płaski brzuch na wiosnę

11.03.2013

Płaskiemu brzuchowi sprzyjają:

  • 5 niezbyt obfitych posiłków dziennie – jedzenie 5 posiłków w ciągu dnia zapewnia spokojną pracę przewodu pokarmowego, pozwala też uniknąć uczucia głodu i związanego z nim podjadania.
  • Unikanie jedzenia w biegu oraz rozmów podczas jedzenia – jednoczesne jedzenie i prowadzenie rozmowy oraz jedzenie w pośpiechu wiąże się z łykaniem dużych ilości powietrza i dużych kęsów. Przez to w przewodzie pokarmowym gromadzi się sporo gazu, a duże kawałki jedzenia zalegają w jelitach.
  • Błonnik pokarmowy – należy go jeść w ilości przynajmniej 30-40 g. Błonnik przyspiesza przejście jedzenia przez przewód pokarmowy oraz zapewnia uczucie sytości.
  • Woda – jeżeli mało pijesz w ciągu dnia, Twój organizm zatrzymuje wodę w obawie przed jej brakiem, a to prowadzi do obrzęków. Codziennie należy wypijać ok. 1,5 l wody mineralnej niegazowanej.
  • Herbatki ziołowe – herbatki np. z kopru włoskiego, kminku czy mięty pieprzowej pomagają walczyć ze wzdęciami.
  • Jogurty (zwłaszcza probiotyczne) oraz preparaty z bakteriami kwasu mlekowego – ważne, aby w przewodzie pokarmowym mieszkały te właściwe bakterie (obecne w jogurtach i preparatach aptecznych). Ich obecność wspomaga trawienie oraz ogranicza zaleganie pokarmu w jelitach.
  • Ruch

Płaskiemu brzuchowi szkodzą:

  • Cukry proste – obecne np. w białym pieczywie i słodyczach. Pozornie zaspokajają apetyt, ale wkrótce znowu robimy się głodni. Dodatkowo, zatrzymują wodę w organizmie i dochodzi do obrzęków.
  • Wzdymające warzywa – takie jak: kapusta, kalafior, bób, groch, fasola, cebula, które lubią zalegać w jelitach, podczas ich fermentacji wydzielane są gazy. Nie należy jednak całkowicie eliminować ich z diety.
  • Napoje gazowane – obecny w nich dwutlenek węgla powoduje wzdęcia.
  • Guma do żucia – żując gumę połyka się powietrze, które zalega w przewodzie pokarmowym.
  • Sól oraz glutaminian sodu – obydwie te substancje zawierają sód, który zatrzymuje wodę w organizmie. Należy unikać dosalania potraw i wybierać produkty spożywcze wolne od glutaminianów oraz o ograniczonej zawartości soli.
  • Potrawy smażone – są ciężkostrawne, zalegają w przewodzie pokarmowym; mogą się przyczyniać do wzdęć lub zgagi.

Tab. Produkty spożywcze sprzyjające i szkodzące płaskiemu brzuchowi

Płaskiemu brzuchowi sprzyjają

Płaskiemu brzuchowi szkodzą

pełnoziarniste pieczywo

kalafior

kasze

kapusta

otręby pszenne

fasola

orzechy i pestki

bób

suszone figi i morele (w ograniczonych ilościach)

brukselka

naturalne jogurty probiotyczne

cebula

woda mineralna niegazowana

brokuły

zioła: kminek, koper włoski

guma do żucia

karczochy

napoje gazowane

 

białe pieczywo

 

ciastka, wafelki, słone paluszki, chipsy

 

zupki w proszku

 

potrawy smażone

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności