Diety odchudzające

Powody dla których nie możesz schudnąć

27.06.2012

Głodzisz się, liczysz kalorie, a waga ani drgnie. Dlaczego tak się dzieje? Możliwe, że popełniasz jakiś błąd. Najczęstsze błędy, utrudniające odchudzanie znajdziesz poniżej. Uświadomienie ich sobie, prowadzić będzie do ich wyeliminowania, a tym samym odchudzanie nareszcie zacznie przynosić efekty....

Unikasz śniadań

Po całonocnej głodówce poziom glukozy w organizmie jest bardzo niski. Przez to stajemy się rozdrażnieni i podatni na stres. Hormon stresu sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej i nasila apetyt. Co więcej, rano wydzielanie soków żołądkowych jest nasilone. Jeżeli systematycznie wychodzi się z domu na czczo, przewód pokarmowy stale jest podrażniany, efektem czego mogą być wrzody.

Twoim śniadaniem nie może być tylko filiżanka kawy. Koniecznie zjedz jogurt z płatkami i jabłko, albo chociaż jedną kanapkę z pieczywa razowego z wędliną drobiową i kawałkiem papryki.

Nie jadasz kolacji

Nie wolno pomijać kolacji. Powinna być ona lekkim posiłkiem jedzonym 2 godziny (a najlepiej 4 godziny) przed snem. W ten sposób dostarczamy naszemu organizmowi energię na przetrwanie nocy i rano budzimy się pełni wigoru. Kolacja powinna zawierać  dużo białka oraz węglowodany złożone, najlepiej pochodzące z warzyw. Unikać należy produktów wzdymających, czy mocno przyprawionych. Zalecane są lekkie posiłki, również gotowane, np. omlet z białek z porcją gotowanych warzyw, serek wiejski z pomidorkiem, filet z soli (czy innej ryby) pieczony w folii z grillowaną cukinią i bakłażanem, pieczona pierś z kurczaka ze szpinakiem. Porcje nie mogą być zbyt duże.

Nieświadomie dostarczasz dodatkowych kalorii

Chodzi tu przede wszystkim o słodkie napoje. W sokach z kartonika jest około 10 łyżek cukru w litrze. Skądinąd zdrowe, świeżo wyciskane soki owocowe również zawierają dużo cukrów prostych. Szklanka świeżego soku z pomarańczy to ok. 110 kcal. Pamiętajmy również, że mnóstwo kalorii zawiera alkohol (lampka wytrawnego wina to ok. 80 kcal). W czasie odchudzania pij wodę mineralną oraz zieloną, niesłodzoną herbatę.

Brak Ci cierpliwości i czasu

Stosujesz łatwo dostępne diety-cud, które obiecują zrzucenie 9 kg w 2 tygodnie. Pilnie stosujesz się do zaleceń diety i rzeczywiście gubisz zaplanowane kilogramy, ale po zakończeniu kuracji zyskujesz aż 12 kg. Dzieje się tak, ponieważ na początku odchudzania gubisz glikogen (czyli cukier zapasowy) i wodę. Ten proces przebiega błyskawicznie. Niestety, twoja dieta nie trwa na tyle długo, żeby stracić tkankę tłuszczową. A organizm przestraszony, ze zaraz znowu zafundujesz mu głodówkę, w krótkim czasie odkłada jeszcze więcej zapasów i waga rośnie.

Powinno się gubić 0,5-1 kg na tydzień. Skuteczne odchudzanie jest procesem powolnym. Jesz niemal wszystko, ale bez objadania się.

Odchudzasz się na własną rękę

Przed podjęciem decyzji o odchudzaniu dobrze jest odwiedzić lekarza i dietetyka. Lekarz wykluczy zdrowotne przyczyny dla których możesz tyć (niedoczynność tarczycy, niedobory żelaza). Dietetyk przeanalizuje twój tryb życia i styl odżywiania się. Zwróci ci uwagę na błędy i dostosuje dietę specjalnie do ciebie. Takie podejście do odchudzania zapewni ci nie tylko utratę zbędnych kilogramów, ale również uchroni przed wystąpieniem chorób wywołanych niedoborami pokarmowymi.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności