Diety odchudzające
Zasady zdrowego żywienia
Dużo się obecnie mówi o konieczności „zdrowego odżywiania" Postępowanie zgodnie z „zasadami zdrowego żywienia" umożliwia życie w dobrej formie i ogranicza występowanie wielu tzw. chorób cywilizacyjnych. Czy jednak na pewno wiecie, co oznaczają „zasady zdrowego żywienia"?
- Pełnoziarniste produkty zbożowe powinny być Twoim głównym źródłem energii.
- Warzywa powinny się znaleźć w każdym Twoim posiłku, a owoce w 3 posiłkach dziennie.
- Jedz nabiał i jego przetwory przynajmniej 2 razy w ciągu dnia.
- Ogranicz mięso wieprzowe i wołowe na rzecz drobiowego. Jedz ryby i rośliny strączkowe.
- Ogranicz spożycie tłuszczów, szczególnie zwierzęcych, wybieraj tłuszcze roślinne.
- Unikaj jedzenia słodyczy i cukru.
- Pij 2 l płynów dziennie.
- Ogranicz ilość soli w swoim jadłospisie.
- Jedz 3-5 posiłków dziennie i dbaj o ich urozmaicenie.
- Ruszaj się!
1. Pełnoziarniste produkty zbożowe powinny być Twoim głównym źródłem energii.
Jedz produkty zbożowe z pełnego przemiału (kasze, chleb, bułki, makarony, otręby) 3-5 razy dziennie. Zawierają one cukry złożone, z których organizm powoli uwalnia energię. Produkty te są też bogate w błonnik (pobudza przewód pokarmowy do pracy, chroni przed zaparciami, daje uczucie sytości) oraz żelazo, magnez, miedź, potas, fosfor i witaminy z grupy B.
2. Warzywa powinny się znaleźć w każdym Twoim posiłku, a owoce w 3 posiłkach dziennie.
Spożycie warzyw i owoców powinno wynosić około 700g/dzień. Są one źródłem witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy (związków opóźniających efekty starzenia). Zawierają też błonnik rozpuszczalny w wodzie (zmniejsza stężenie cholesterolu i opóźnia wchłanianie tłuszczy do organizmu).
Uwaga: Za porcję warzyw nie uznajemy plasterka pomidora, a cały pomidor.
3. Jedz nabiał i jego przetwory przynajmniej 2 razy w ciągu dnia.
Są one źródłem dobrze przyswajalnego wapnia oraz wartościowego białka. Dla dorosłych zaleca się produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Pamiętaj jednak, że im mniej tłuszczu w produkcie, tym mniej zawiera on witamin rozpuszczalnych w tłuszczu (A, E, D, K), nie radzę więc wybierać produktów beztłuszczowych. Jeżeli masz dolegliwości po wypiciu mleka, spróbujcie jogurtu, albo kefiru.
4. Ogranicz mięso wieprzowe i wołowe na rzecz drobiowego. Jedz ryby i rośliny strączkowe.
Mięso drobiowe (indyk, kurczak), ale też ryby i suche nasiona roślin strączkowych (soja, fasola, soczewica) zawierają wartościowe białko. Jakiś produkt z tej grupy powinien codziennie znaleźć się na Twoim talerzu.
Tłuste mięsa wieprzowe i wołowe mogą znaleźć się na Twoim talerzu 2-3 razy w miesiącu.
5. Ogranicz spożycie tłuszczów, szczególnie zwierzęcych, wybieraj tłuszcze roślinne.
Do przygotowywania sałatek oraz obróbki termicznej w kuchni używaj tłuszczów roślinnych, nie zawierają one cholesterolu i są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe (obniżają ilość złego cholesterolu LDL, zmniejszają lepkość krwi). Powinno się jeść 2-3 łyżki olejów roślinnych dziennie.
6. Unikaj jedzenia słodyczy i cukru.
Cukier i produkty weń bogate nie dostarczają żadnych składników odżywczych, a są źródłem zbędnych kalorii. Ich częste spożycie prowadzi do otyłości i chorób z nią związanych (cukrzyca, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze).
7. Pij 2 l płynów dziennie.
Niech nie będą to napoje słodzone i gazowane (prosta droga do nadwagi), a woda mineralna i ziołowe herbatki (rumianek, mięta, dzika róża)
8. Ogranicz ilość soli w swoim jadłospisie.
Wysoka ilość soli (sodu) w diecie może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Jedz nie więcej niż łyżeczkę (5-6 g) soli dziennie. Pamiętaj, że gotowa żywność (zarówno zupki w proszku, jak i zwykły chleb) zawiera już dodatek soli. Ogranicz dosalanie w domu. Zastąp tradycyjną sól, solą o obniżonej zawartości sodu albo solą potasową.
9. Jedz 3-5 posiłków dziennie i dbaj o ich urozmaicenie.
Zapobiegniesz w ten sposób napadom „wilczego apetytu" i zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów składników odżywczych w Twoim organizmie.
10. Ruszaj się!
Ruch idzie w parze ze zdrowym żywieniem. Dzięki ruchowi unikniesz nadwagi i otyłości oraz wielu towarzyszących im chorób. Dodatkowo poprawisz sobie nastrój, łatwiej uporasz się ze stresem i będziesz spokojniej spać.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|