Smaczna kuchnia

Ach ten żurek...

07-04-2014

Żurek jest to zupa na zakwasie z mąki żytniej. Kiedyś jadło się go w zwyczajne dni w domach biedoty, podawany z ziemniakami lub chlebem. Następnie stał się obowiązkową potrawą jedzoną w czasie postu, również w domach polskiej szlachty. Wzbogacony o surową białą kiełbasę, jajko na twardo lub wędzonkę, żurek stał się obowiązkową zupą podczas wielkanocnego obiadu.

Przepis na żurek

Istnieje wiele wersji przepisu na żurek. Jednak zawsze podstawą zupy jest zakwas, dzięki któremu żur ma typowy kwaśny smak i aromat. Zakwas sporządzany jest z mąki żytniej razowej. Bez problemu można go kupić w sklepie spożywczym.

Do samodzielnego zrobienia zakwasu potrzebujemy kamionkowego garnka (tzw. żurownik), 100 g mąki żytniej razowej, kromkę razowego chleba żytniego (najlepiej piętkę), przegotowaną letnią wodę (0,5 l) oraz ewentualnie kilka ząbków czosnku. Mąkę mieszamy z wodą, dodajemy chleb, czosnek i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 5 dni. Pojawiający się na powierzchni kożuch usuwamy. Gotowy zakwas przelewamy do butelek, zamykamy szczelnie i trzymamy w lodówce nie dłużej niż 2 tygodnie.

 Z czym go jeść?

Żurek możemy jeść z ziemniakami – ale uwaga! – gotujemy je osobno, nie w zupie (w kwaśnym środowisku żurku ziemniaki nie zmiękną). Nasz żur będzie pyszny podany z kawałkami jajka na twardo lub pokrojoną w plastry białą kiełbasą. Jednak pamiętajcie, że o ile sam żurek jest daniem niskokalorycznym, o tyle podany z klasyczną wieprzową białą kiełbasą staje się dosyć kalorycznym daniem obiadowym. Ponieważ w święta kalorii nie brak, radzę trochę odchudzić nasz żur i zamiast kiełbasy wieprzowej dodać białą kiełbasę drobiową np. kiełbasę białą z indyka (Indykpolu).

Żurek jest bardzo odżywczy

Z punktu widzenia wartości odżywczej żurek jest bogaty w potas, wapń, miedź, mangan, cynk oraz witaminy PP, E i witaminy z grupy B.

A oto jak ja robię żurek

Składniki (na 4 osoby): 0,5 l żuru, ok. 0,5 l bulionu warzywnego (lub wody), 1 cebula, 1 łyżka oleju rzepakowego, 3 ząbki czosnku, 2 łyżki chrzanu śmietankowego, suszony majeranek, ewentualnie sól i pieprz, ok. 30 dag kiełbasy białej z indyka (Indykpol), 2 jajka ugotowane na twardo, 2-3 ziemniaki ugotowane w mundurkach.

Cebulę obieram, kroję w drobniutką kostkę i podsmażam na oleju rzepakowym. Czosnek obieram. Żur łączę z bulionem warzywnym, dodaję cebulkę, czosnek (w ząbkach), chrzan, kiełbasę i gotuję ok. 15 minut. Kiełbasę i czosnek wyjmuję. Zupę można przecedzić przez sito, ale ja nie zawsze tak robię. Do zupy dodaję majeranek, sól i pieprz do smaku. Kiełbasę kroję na plasterki. Dodaję z powrotem do zupy i podgrzewam ją jeszcze kilka minut.  Ziemniaki obieram ze skórki i kroję w dosyć grubą kostkę. Jajka obieram ze skorupek, przekrajam na pół i razem z ziemniakami rozkładam na talerzach. Zalewam je zupą.

Smacznego!:)

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności