Smaczna kuchnia

Co jeść w Wigilię?

13.12.2012

Wigilia na pierwszy rzut oka wydaje się wymarzonym świętem dla naszego żołądka, bo w końcu postna, czyli mało kaloryczna. Uważajmy jednak, ponieważ na wigilijnym stole czają się ciężkostrawne i kaloryczne pułapki. Jak je ominąć podpowie Wam poniższy tekst...

Ryby

Podstawowym surowcem na wigilijne stół są ryby. Zawierają one dużo cennych składników (kwasy tłuszczowe omega-3, jod, witaminy A, D i E, wartościowe białko). Niestety, jednocześnie ryby mogą zawierać elementy toksyczne, jak rtęć, pestycydy, czy dioksyny. Do gatunków, w których jest mniej zanieczyszczeń należą szczupak, sardynki, pstrąg słodkowodny, flądra, sum.

Dla naszego samopoczucia po Wigilii (a także dla naszego obwodu w pasie) ważny jest sposób przygotowania dania rybnego. Ryby panierowane i smażone przesiąkają tłuszczem. Wzrasta ich kaloryczność, a potrawa jest ciężkostrawna. Lepiej stosować takie techniki kulinarne, które pozwolą nam uniknąć zgagi na drugi dzień. Ryby można ugotować na parze, czy w wywarze warzywnym, można też upiec je w pergaminie.

Na wigilijnym stole goszczą również ryby na zimno. Doskonałym, lekkostrawnym daniem są ryby w galarecie, byle tylko przygotować je na wywarze warzywnym. Popularne są wszelkiego rodzaju sałatki śledziowe. Warto jednak podczas ich przygotowywania zastąpić majonez, czy śmietanę, bardziej dietetycznym jogurtem, albowiem śledzie należą do ryb tłustych, i same w sobie mają sporo kalorii.

Ocet Spirytusowy

W wielu tradycyjnych wigilijnych przepisach naszych mam stosuje się ocet spirytusowy do zakwaszania potraw, w tym roku zastąpmy go zdrowszym sokiem z cytryny.

Grzyby

Składnikiem świątecznych dań są grzyby. Nadają potrawom cudowny, niepowtarzalny aromat, ale niestety są ciężkostrawne. Tak więc osoby cierpiące na choroby żołądka, czy wątroby powinny z nich zrezygnować albo przynajmniej mocno je ograniczyć. Zatem, zamiast nakładać sobie talerz pierogów z kapustą (wzdymającą!) i grzybami, lepiej poprzestać na jednym pierożku.

Warzywa

Warzywa charakterystyczne dla wigilijnego stołu również mogą być ciężkostrawne, wymienić tu należy strączkowe, cebulę oraz kapustne, co gorsze warzywa te mają też działanie wzdymające. Nie znaczy to, że należy całkowicie wykluczyć je ze świątecznego menu, ale jeść z umiarem i odpowiednio przygotować. Suche nasiona roślin strączkowych  zalewamy dużą ilością wrzątku i moczymy przez ok. 3 godziny, a następnie odlewamy wodę. Kapusty, czy fasoli nie należy gotować w szczelnie zakrytym garnku, pamiętajmy o odsunięciu pokrywki.

Desery

Tradycyjnym wigilijnym deserem jest kutia, robiona z obłuskanej pszenicy, maku, miodu, migdałów, orzechów, rodzynek, fig, suszonych śliwek. Zawiera prawdziwe bogactwo składników pokarmowych: błonnik, magnez, wapń, żelazo, potas, witaminy A, E i z grupy B. Pamiętajmy jednocześnie, że kutia to tykająca bomba kaloryczna i będzie bezlitosna dla naszej talii, a mak w dużych ilościach jest ciężkostrawny.

W przypadku niestrawności można ratować się ziołowymi herbatkami. Przy kłopotach z żołądkiem świetnie działa rumianek. Mięta złagodzi skurcze i wzdęcia, ale uwaga - nasila objawy zgagi. Trawienie przyspieszą napary z nasion kopru oraz herbatki z imbirem.

Rady na "odciążenie" wigilijnego stołu:

  • Zamiast tłustych ryb (śledź, węgorz) wybierz chudsze ryby (pstrąg, sandacz, szczupak)
  • W sosach i dressingach śmietanę (majonez) zastąp jogurtem naturalnym
  • Do zakwaszania potraw zamiast octu spirytusowego używaj soku z cytryny
  • Unikaj smażenia, zamiast tego gotuj np. na parze i piecz w pergaminie (albo rękawie foliowym)
  • Zrezygnuj ze smalcu, zastąp go olejem rzepakowym lub oliwą
  • Używaj przypraw poprawiających trawienie: cynamonu, kminku, majeranku
  • Jedz z umiarem
  • Pij herbatki poprawiające trawienie

Ryba w galarecie - dietetyczne danie wigilijne

  • ok. 1 kg ryby (np. szczupaka, pstrąga)
  • duża marchewka
  • pietruszka
  • kawałek selera
  • 2 cebule
  • 2 liście laurowe
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • 1 białko jaja kurzego
  • 15 g żelatyny
  • sok z cytryny
  • sól, pieprz
Rybę sprawić, wypłukać, odciąć płetwy, ogon i głowę.
Resztę ryby pokroić na dzwonka (pokroić rybę wszerz na plastry) i skropić sokiem z cytryny.
Włoszczyznę umyć, obrać, zalać 1 l wody, wrzucić ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz.
Gotować 0,5 godziny. Wywar przecedzić, odciskając wodę z warzyw.
Do wywaru włożyć dzwonka i gotować przez 15 min na małym ogniu.
Po wyjęciu ryby z wywaru dodać do niego białko i gotować 10 min.
Następnie wywar przecedzić przez sito wyłożone kilkoma warstwami gazy,
a następnie zagęścić do 0,5 litra i dodać żelatynę.
Po rozpuszczeniu żelatyny ewentualnie doprawić. Ostudzić.
Z dzwonka wyjętego z wywaru ostrożnie usunąć ości, kręgosłup i skórę.
Ułożyć na półmisku, schłodzić. Rybę zalać płynną galaretą. Podawać po zastygnięciu.

(ok. 5 małych porcji, porcja zawiera ok. 200 kcal)

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności