Smaczna kuchnia
Czy mleczko i mleko kokosowe to ten sam produkt?
Nie będę trzymać was w niepewności, mleko i mleczko kokosowe (ang. coconut milk) to ten sam produkt. Właściwie nazwy te mogą być stosowane zamiennie. Przy okazji warto pamiętać, że nazwa mleko może być użyta tylko do produktów pochodzenia zwierzęcego.
Proces produkcji mleczka kokosowego
Mleczko kokosowe otrzymuje się poprzez zalanie gorącą wodą miąższu z kokosa albo rozdrobnionej kopry (czyli wysuszonego miąższu kokosowego), a następnie przesączenie powstałej zawiesiny. Zatem teoretycznie mleczko kokosowe w swoim składzie powinno mieć tylko dwa składniki: kokos (na pierwszym miejscu, idealna ilość to około 80-85%) i wodę. Tymczasem większość typów mleczka kokosowego, które możemy znaleźć na sklepowych półkach, ma w swoim składzie, oprócz tych dwóch głównych składników, również dodatki do żywności, takie jak emulgatory, stabilizatory, przeciwutleniacze, aromaty. Dlaczego?
Zamknięte w puszce mleczko kokosowe ma naturalną tendencję do rozwarstwiania się, czyli dzieli się na dwie warstwy: stałą (jest to tłuszcz kokosowy) oraz płynną. Niestety konsument widząc taki rozwarstwiony produkt podejrzewa, że jest on zepsuty, dlatego producenci muszą dodawać specjalne substancje, które temu przeciwdziałają. Przeważnie są to stabilizatory takie jak guma guar (E412) lub karboksymetyloceluloza (E466). Są one bezpieczne, aczkolwiek u nielicznych osób może wystąpić reakcja alergiczna. W mleczku kokosowym spotkać można również emulgatory (zapewniające trwałość emulsji), przeciwutleniacze (przedłużające trwałość produktu) oraz naturalne aromaty. Uważa się, że im mniej dodatków w składzie mleczka kokosowego, tym lepiej.
Napój kokosowy
Jeżeli do mleczka kokosowego dodamy dużą ilość wody, otrzymamy napój roślinny, stanowiący zamiennik mleka krowiego, stosowany w diecie wegańskiej. Zatem kokosowy napój roślinny w swoim składzie na pierwszym miejscu będzie miał wodę, a dopiero dalej (przeważnie na drugim miejscu) znajdzie się mleczko (mleko) kokosowe. Na liście składników z pewnością znajdziecie też i inne substancje. Jeżeli taki napój kokosowy ma rzeczywiście stanowić zamiennik mleka krowiego, to ten pierwszy powinien być wzbogacony w witaminę B12 oraz w wapń. Zatem fakt, że napój roślinny ma więcej niż dwa składniki, niekoniecznie musi budzić obawy.
Woda kokosowa
W odniesieniu do produktów z kokosa mówimy jeszcze o wodzie kokosowej, która jest już kompletnie innym produktem niż mleczko kokosowe, czy napój kokosowy. Woda kokosowa to po prostu płyn znajdujący się we wnętrzu kokosa (dokładnie: bielmo jądrowe kokosa, wyglądające jak przezroczysty płyn). Nie zawiera ona tłuszczów. Za to jest bogata w potas oraz inne składniki mineralne. Doskonale nawadnia po wysiłku fizycznym albo podczas upałów.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|