Smaczna kuchnia

Jak jeść strączki

20-08-2021

Zgodnie z zaleceniami zawartymi w talerzu zdrowego żywienia powinniśmy zamieniać czerwone mięso na ryby, drób, jaja, nasiona roślin strączkowych i orzechy. Należy jednak pamiętać, że suche nasiona roślin strączkowych nie są polecane osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne oraz osobom, które cierpią na zaburzenia pracy układu trawiennego (np. przeciekające jelito, zaburzenia mikroflory jelitowej, zespół jelita drażliwego). Strączki mogą nie służyć nawet zdrowym osobom. Mogą powodować wzdęcia lub problemy z trawieniem. A zatem jak je jeść, żeby nie szkodziły?

  1. Namocz strączki przed gotowaniem

Najlepiej jedną porcję nasion roślin strączkowych zalać pięcioma porcjami wody i zostawić je na noc. Po zakończeniu moczenia strączki należy przepłukać i dopiero wtedy ponownie zalać woda (świeżą) i gotować. Procedura ta pozwala usunąć nawet do 46% cukrów, (galaktooligosacharydów), które są obecne w strączkach i przyczyniają się do naszych kłopotów z przewodem pokarmowym, ponieważ nie potrafimy ich trawić.

Niektórzy sugerują, żeby do wody podczas moczenia nasion dodać sodę oczyszczoną, jednak spowoduje to zmniejszenie ilości witamin z grupy B obecnych w strączkach.

  1. Jedz strączki skiełkowane

Proces kiełkowania zmniejsza zawartość GOS w nasionach roślin strączkowych. Do kiełkowania szczególnie poleca się fasolę mung, ciecierzycę oraz czerwona soczewicę. Tak przygotowane strączki możesz podać lekko podsmażone (techniką stri-fry) albo można spróbować je zjeść w postaci tzw. raw-humusu (czyli surowego humusu, w tradycyjnym ciecierzyca jest gotowana).

  1. Jedz strączki z puszki

Panuje przekonanie, że najzdrowiej jest samodzielnie moczyć i gotować suche nasiona roślin strączkowych, ale bądźmy szczerzy, zajmuje to dużo czasu i wymaga wcześniejszego planowania. Naprawdę nic się nie stanie, jeżeli od czasu do czasu zjesz strączki z puszki. Takie „zapuszkowane” nasiona zawierają mniej nie tylko GOS, ale również kwasu szczawiowego.

  1. Pij wodę, jeżeli jesz strączki

Suche nasiona roślin strączkowych zawierają sporo błonnika, który będzie wiązał wodę, a tym samym pozostanie ona dla ciebie niedostępna. Zatem pamiętaj, że w dniu, w którym jesz strączki, powinieneś również pić więcej wody.

  1. Strączki do diety wprowadzaj stopniowo

Jeżeli do tej pory nie jadłeś strączków, daj sobie czas, żeby się do nich przyzwyczaić. Zacznij od małych porcji, kilku łyżek i obserwuj reakcję swojego organizmu. Jeżeli wszystko jest w porządku, następnym razem możesz zjeść nieco więcej.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności