Smaczna kuchnia

Jak nie marnować jedzenia

12-10-2016

Każda pani domu wie, że w kuchni często zostają różne resztki jedzenia. Co z nimi zrobić? Wyrzucić – szkoda. Na szczęście, okazuje sie, że można je jeszcze w sprytny sposób wykorzystać. Oto kilka pomysłów.

Mięso i wędliny

Został ci plasterek polędwicy sopockiej, albo kawałek piersi z indyka, za mały żeby go zjeść na obiad. Możesz dodać go do jajecznicy, fritatty, czy omletu, albo do zapiekanek z makaronu czy ryżu.

Pieczywo

Czerstwawy chleb nie jest smaczny. Pokrój go w kostkę i upiecz na złoty kolor, wyjdą z tego świetne grzanki do zupy-kremu.
Innym sposobem na zużycie starego pieczywa są tosty francuskie, czyli chleb maczany w jajku i usmażony. Można go jeść na słono lub na słodko. Ja w dzieciństwie  uwielbiałam jeść tosty francuskie bez żadnych dodatków.
Z dobrze już ususzonego pieczywa można również zrobić tartą bułkę.

Ziemniaki

Zdarza się, że ugotujesz na obiad za dużo ziemniaków. Możesz z nich zrobić kopytka albo kluski leniwe (jeżeli użyjesz razowej mąki potrawa zyska na wartości).
Z takich ziemniaków można również zrobić hiszpańską fritattę albo polską zapiekankę.

Warzywa

Jeżeli został ci kawałek marchewki, czy pietruszki najlepiej dodaj go do gulaszu albo wzbogać nim smak koktajlu owocowo-warzywnego.
Warzywa, które służyły do przygotowania wywaru warzywnego, możesz wykorzystać do przygotowania sałatki jarzynowej. Ja je również studzę, kroję w kostkę, wkładam do woreczków i zamrażam. W sytuacjach awaryjnych pomagają mi szybko zrobić zupę.

Owoce

Na kawę właśnie wpadli przejazdem niezapowiedziani kuzyni, a ty masz tylko garstkę malin i kilka śliwek? Zrób owoce zapiekane pod kruszonką. Klasyczną kruszonkę robi się z proporcji 200 g mąki pszennej, 100 g masła, 100 g cukru. Ja lubię mieszać pół na pół mąkę pszenną z mąką razową żytnią. Powyższe składniki mieszamy ze sobą, żeby otrzymać grudki. To moment, a wychodzi pyszny deser.

Ryby

Kawałki filetów rybnych, które były upieczone w pergaminie, albo duszone na parze spokojnie można użyć jako „wkładkę” do zupy jarzynowej. Upieczony łosoś to doskonały dodatek do jajecznicy.
Z ryb wędzonych można zrobić pastę kanapkową.

Suche nasiona roślin strączkowych

Ugotowane nasiona soczewicy, czy ciecierzycy możesz wrzucić do zupy.
Możesz też je zmiksować z oliwą, czosnkiem  i ziołami, a otrzymasz smaczną i zdrową pastę na kanapki.
Jeżeli je lekko zmiksujesz i  połączysz z jajkiem i bułką tartą, albo ugotowanymi, pogniecionymi ziemniakami oraz doprawisz do smaku, po usmażeniu/upieczeniu uzyskasz świetne kotleciki.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności