Smaczna kuchnia

Jak polubić gotowanie

20-11-2018

Tyle się mówi o tym, że najzdrowsze są posiłki samodzielnie przygotowane w domu. Co jednak zrobić, kiedy gotować po prostu się nie lubi? Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi, jak poradzić sobie z niechęcią do działań kuchennych.

  1. Przede wszystkim zmień nastawienie, nie powtarzaj sobie, że nie lubisz gotować, że gotowanie jest nudne, albo że i tak potrawy nie wychodzą, tak jakbyś chciała. Wiem, z jednej strony to brzmi jak banał, a z drugiej jest bardzo trudne do wykonania. Może jednak realizacja dalszych punktów, pomoże ci zmienić sposób myślenia.
  2. Przygotuj sie do gotowania – brzmi jak ciężki wstęp do ciężkiej pracy? Może na początku tak będzie, ale wkrótce sie przekonasz, że dobry start bardzo ułatwia pracę.
  • miej sprawdzone przepisy – na początku kilka, prostych i z małą ilością składników. Spróbuj je potrenować wtedy, kiedy masz więcej czasu i nie będziesz się spieszyć.
  • wcześniej uważnie przeczytaj przepis, sprawdź czy masz wszystkie składniki, a zanim zaczniesz gotować wyłóż je na blacie. Przemyśl kolejność wykonywania czynności. Jeżeli dopiero przekonujesz się do gotowania, to wszystko może być trochę męczące, ale kiedy nabierzesz wprawy, będziesz to robiła mechanicznie, bez poświęcania większej uwagi.
  • stwórz nastrój w kuchni – zanim zaczniesz gotować włącz sobie fajną muzykę, albo lekki, zabawny audiobook – gotowanie stanie się przyjemniejsze.
  • możesz pokusić się o rozpisanie posiłków na 7-10 dni – taki jadłospis jak w przedszkolu. To zlikwiduje problem „co ja dzisiaj mam ugotować?”, a posiłki mogą być urozmaicone.
  1. Gotuj to, co lubisz jeść. Gotując myśl o smaku, który uzyskasz, o przyjemności jedzenia. Jeżeli gotujesz też dla rodziny, na pewno są potrawy, które wszyscy lubicie.
  2. Nie próbuj gotować na siłę dla kogoś. Szanse, że na początku swojej kulinarnej przygody zrobisz pasztet lepszy niż (albo choć „taki jak”) teściowa, są raczej niewielkie. Miej swoje własne, nawet proste, ale dopracowane przepisy – przyjemnie jest usłyszeć, jak inni chwalą twoja kuchnię.
  3. Spróbuj nie traktować gotowania jak obowiązku. Łatwo jest popaść w nudną rutynę. Czasem po prostu odpuść. Możecie zjeść w restauracji, albo danie gotowe dobrej jakości. Przygotowując jakąś potrawę, zamroź jej część. Będzie jak znalazł, kiedy nie zabraknie czasu, czy ochoty na siedzenie w kuchni.
  4. Możesz też gotować na kilka dni, zmieniając tylko dodatki (sałatkę, różne kasze). Czas spędzony w kuchni ograniczają również dania jednogarnkowe, a jeżeli sprawnie zaczną ci wychodzić, być może polubisz przygotowywanie i innych potraw.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności