Smaczna kuchnia

Jak wybrać wyciskarkę do soku?

29-06-2016

Świeżo wyciskane soki owocowe są smaczne i zdrowe, jednak, niestety, również drogie. Jeżeli pijemy dużo soków, czy chcemy urozmaicić i wzbogacić w warzywa i owoce naszą dietę, może warto zainwestować i kupić własną, domową wyciskarkę do soków. Na rynku jest dostępnych sporo różnych modeli, które kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jaki model wybrać?

O czym powinienem pomyśleć, zanim kupię wyciskarkę?

Jak często i jak dużo soku będę wyciskać? Czy jestem singlem i na wyciskanie mam czas tylko w weekendy, czy mam kilkuosobową rodzinę i chcemy pić sok codziennie na śniadanie?

  • Jeżeli plauję wyciskać sok od czasu do czasu i nie będą to duże ilości, mogę kupić tańszy model wyciskarki. Prawdopodobnie jest on wykonany ze słabszych materiałów, które przy częstym użytkowaniu szybko by się zniszczyły. Poza tym, jeżeli piję soki od czasu do czasu, to mogę kupować je „na mieście”.

Z czego planuję wyciskać sok? Czy będą to warzywa korzeniowe, cytrusy, ziarna i nasiona, warzywa liściaste, czy trawy?

  • Nie każdy model wyciskarki poradzi sobie z sokiem z ziaren i traw.

Ile miejsca mam w kuchni, żeby postawić wyciskarkę?

  • Są dostępne modele pionowe i poziome. Jeżeli mam mało miejsca, decyduję się na model pionowy; nie zajmuje tyle przestrzeni co wyciskarka pozioma.

Czy oprócz soków chcę robić cos jeszcze, na przykład tofu?

  • Niektóre wyciskarki (ale tylko poziome) mają dodatkowe opcje (m.in. robienie lodów, masła orzechowego, makaronu), warto się jednak zastanowić, czy faktycznie będę z tego korzystać, czy to tylko niepotrzebny w moim przypadku bajer, za który muszę dodatkowo zapłacić, albo znaleźć miejsce na przechowywanie części.

Jak bardzo zależy mi na dokładności odciskania soku i łatwości mycia elementów wyciskarki?

  • Wyciskarki dwuślimakowe dokładniej wyciskają sok (zostaje pulpa sucha na wiór), ale są nieco trudniejsze do umycia. Również wyciskarki jednoślimakowe pionowe myje się trudniej niż jednoślimakowe poziome (ale łatwiej niż dwuślimakowe).

Czy ślimak i sita wybranego przeze mnie modelu są z ultemu, czy ze zwykłego plastiku?

  • Ultem jest bardzo wytrzymałym tworzywem (robi się z niego m.in. protezy), które zwiększa długość używania wyciskarki. Może się zdarzyć, że w tańszych modelach niektóre elementy będą wykonane ze zwykłego, szybko zużywającego się plastiku. Warto się o to dopytać sprzedawcy.

Jak bardzo zależy ci na długiej gwarancji?

  • Wiąże się to z intensywnością użytkowania. Gwarancja może obejmować 2 lata, albo lat 10 – różnica jest spora, cena wyciskarek też będzie różna.

Zwróć uwagę na wielkość otworu wsadowego do którego wrzucasz surowiec.

  • Im większy będzie otwór wsadowy, tym mniej się „narobisz” przy przygotowywaniu warzyw i owoców, bo nie trzeba ich kroić na mniejsze kawałki. Niestety, wyciskarka z większym otworem może być droższa.

Przy otworze, którym wylatuje sok, powinna być zatyczka (czasem jest to opcja dodatkowo płatna), bez niej brudzi się kuchnia lub potrzebne jest dodatkowe naczynie.

  • Uważam, że taka zatyczka bardzo ułatwia życie i warto w nią zainwestować.

Istnieją modele wyciskarek, w których można stosować zamiennie dwa sitka

  • Gęstsze, jeżeli lubimy soki bardziej klarowne i rzadsze, w przypadku kiedy wolimy soki „z farfoclami”, zawierające więcej błonnika.

Może być tak, że wyciskarka dwuślimakowa będzie wymagała użycia większej siły podczas wyciskania warzyw korzeniowych.

  • Ten problem nie występuje w wyciskarce jednoślimakowej. Pytanie – ile soku zamierzam jednorazowo wyciskać, czy zdążę się zmęczyć, czy nie ma to znaczenia.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności