Smaczna kuchnia

Jak zapobiegać marnowaniu jedzenia

08-12-2015

Dawno, dawno temu, człowiek żeby zjeść, musiał wyruszyć na polowanie, albo znaleźć polanę, na której rosły jagody. Nie robił zapasów jedzenia, zdarzało się, że cierpiał głód. Dzisiaj, większości z nas, nie brakuje żywności, choć z drugiej strony, w Polsce wciąż znajdziemy dzieci, które cierpią głód. Czy wiecie, że rocznie wyrzucamy 9 milionów ton żywności? Ta liczba szokuje. Może warto byłoby sie zastanowić, co zrobić, żeby tyle jedzenia się nie marnowało. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów jak zapobiegać marnowaniu jedzenia.

1. Rób zakupy z listą

Przed wyruszeniem na zakupy zrób listę rzeczy, których faktycznie potrzebujesz. Ja w kuchni zawsze mam notatnik, w którym na bieżąco zapisuję żywność, która mi się skończyła. Dodatkowo, wieczorem w dniu poprzedzającym zakupy zastanawiam się nad obiadami na następne kilka dni, sprawdzam przepisy i na listę wpisuję, te produkty, których nie mam w domu. Zaglądam też do lodówki i sprawdzam, czy coś w niej nie zalega. Jeżeli tak –zastanawiam się, w jakim posiłku mogłabym to wykorzystać. Na przykład z wczoraj została mi połówka kapusty pekińskiej, więc dzisiaj planuję dokupić czerwoną paprykę i puszkę kukurydzy – będzie pyszna surówka.

2. Nie daj się skusić promocjom

Lista zakupów ma dodatkową zaletę, łatwiej jest się oprzeć tak zwanym „okazjom”. Często faktycznie cena jest okazyjna, ale zawsze warto się zastanowić, czy rzeczywiście tego potrzebuję. Dotyczy to przede wszystkim produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia. Jeżeli mamy dwie puszki tuńczyka w cenie jednej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjemy je zanim przekroczą datę minimalnej trwałości. Natomiast, kiedy przy zakupie wędzonej makreli, druga sztuka jest za połowę ceny (przykład może mało realny, ale akurat nic innego nie przyszło mi do głowy), to warto się zastanowić, czy damy radę zjeść obydwie makrele, zanim się zepsują.

Warto również zwrócić uwagę na produkty, którym kończy się data ważności. Sklepy mają obowiązek wycofywania ze sprzedaży żywności, w której został przekroczony termin przydatności do spożycia. Często, kiedy ten termin się zbliża, sprzedają produkty po niższej cenie. Kupując je, zastanówmy się, czy zdążymy je zjeść, zanim data ważności zostanie przekroczona. W przeciwnym razie, to będą wyrzucone pieniądze i wyrzucone jedzenie.

3. Bądź kreatywny/a w kuchni

Z tak zwanych resztek, które często lekką ręką się wyrzuca, można wyczarować pyszne dania:

  • czerstwy chleb – zrób z niego tosty francuskie (kromkę chleba maczasz w jajku rozbełtanym z mlekiem i smażysz), bułkę tartą, grzanki do zupy kremu, pudding chlebowy, albo zapiekanki;
  • mięso pozostałe z wywaru – można z niego zrobić pasztet albo może być farszem do pierogów, czy pyz;
  • warzywa pozostałe z wywaru – są świetne do sałatki jarzynowej;
  • ugotowane ziemniaki pozostałe z obiadu – można z nich zrobić kopytka, kluski leniwe, czy różne zapiekanki;
  • ryż oraz kasze i makarony pozostałe z obiadu – dodajemy je do zupy albo robimy z nich wszelkiego rodzaju zapiekanki, zarówno na słono, jak i na słodko.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności