Smaczna kuchnia

Jedzenie poza domem

19.02.2013

Najłatwiej oszukać głód jakąś przekąską. Sięgasz po to, co akurat jest pod ręką: batonik, pączek, drożdżówkę. Czasem wytrzymujesz też bez jedzenia cały dzień. Jednak kiedyś trzeba coś zjeść. Wieczorem siadasz przed telewizorem z talerzem pełnym jedzenia. I kilogramy się rozmnażają, a Ty jesteś ciągle zmęczona. W poniższym tekście podpowiadamy jak zmienić taki stan rzeczy…

Śniadanie

Nie wychodź bez niego z domu!

Każda minuta snu się liczy i nie chcesz ich tracić na przygotowanie śniadania? W takim razie przygotuj śniadanie wieczorem.

Opcja pierwsza – kanapka

  • przygotuj ją przed pójściem do łóżka, szczelnie zapakuj (np. w plastikowy pojemnik dopuszczony do kontaktu z żywnością) i włóż do lodówki;
  • obok kanapki połóż umyte, gotowe do zjedzenia warzywa – tylko nie wkładaj pomidora na noc do kanapki, ponieważ zrobi się papka;
  • wzorcowa kanapka: pieczywo żytnie razowe/pieczywo typu graham/bułeczki orkiszowe + masło (zawierające 82% tłuszczu mlecznego, żadne „miksy”)/miękka margaryna dobrej jakości + chuda wędlina (np. polędwica miodowa Indykpol)/pieczone mięso drobiowe + warzywo/żurawina do mięs.

Opcja druga – musli 

  • Miej przygotowaną mieszankę swoich ulubionych ziaren zbóż, orzechów, nasion, suszonych owoców. Wieczorem nasyp odpowiednią ilość do miseczki, rano zalej mlekiem/jogurtem przed poranną toaletą, w tym czasie płatki zmiękną. Szybko zjedz, umyj zęby i możesz wychodzić.

Drugie śniadanie

Słyszałaś o „żelaznych racjach”, jakie noszą żołnierze w plecakach? Tak na wszelki wypadek, w razie odcięcia od regularnych zapasów jedzenia. Ty też takie sobie przygotuj, kiedy nagle dopadnie Cię głód i zamiast po niezdrową przekąskę, sięgaj właśnie po nie. W plastikowych pojemniczkach noś (możesz tez mieć je zostawione w samochodzie):

  • węglowodany złożone w postaci razowego pieczywa chrupkiego czy wafli z brązowego ryżu;
  • parówkę Jedynkę lub kiełbaskę Jedynkę - doskonałe jako szybka przekąska i uzupełnienie np. pieczywa ciemnego. Pamiętajmy, że tego typu produkty powinny być zjedzone tego samego dnia, nie mogą dłużej być przechowywane poza lodówką. Wyjątkiem jest kabanos Jedynak - przekąska, która nie wymaga warunków chłodniczych.
  • wcześniej umyty, świeży, łatwy do zjedzenia owoc (jabłko, gruszkę, ostatecznie mandarynkę);
  • orzechy – w tym przypadku powinny być wyłuskane, bo np. kiedy prowadzisz trudno manewrować dziadkiem do orzechów;
  • pomidorowy sok przecierowy w małej butelce.

Obiad

Dobrym, aczkolwiek trochę nietypowym, rozwiązaniem jest zupa w termosie. Na wywarze drobiowym ugotuj zupę krem (z dyni, brokułów, kalafiora, cukinii). Możesz przygotować porcje na 2-3 dni. Trzymaj ją w lodówce, rano podgrzej jednorazową porcję i gorącą przelej do termosu. Jeżeli chcesz, żeby zupa była bardziej wartościowa i sycąca, zmiksuj z nią mięso drobiowe, które zostało po ugotowaniu wywaru.

Jeżeli możesz, wyjdź w czasie lunchu na zewnątrz biura, rozruszasz się, dotlenisz i może odkryjesz w pobliżu pracy miejsce ze zdrowym jedzeniem.

Uważaj na chińszczyznę, bo niekoniecznie jest dietetyczna – panierowane kawałki mięsa, zasmażany ryż, warzywa z majonezem. Zamiast nich wybierz mięso z grilla, gotowany ryż i warzywa z oliwą. Jeżeli pizza, to tylko na cienkim spodzie i to mały kawałek. Wolisz kebab? Dobrze, ale bez chlebka, za to z dużą ilością warzyw.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności