Smaczna kuchnia

Kompoty

21-12-2018

W „Kuchni Polskiej” z 1979 roku, która to książka była bardzo szczegółowym kompendium wiedzy na temat żywienia i gotowania, znajdujemy następujący fragment dotyczący kompotów: „Bardzo polecanymi przetworami z owoców są kompoty pasteryzowane w słojach. Do ich przyrządzania najlepiej nadają się wiśnie, czereśnie, śliwki (węgierki, renklody, mirabelki), morele, brzoskwinie, agrest, porzeczki, truskawki, gruszki”. I takie właśnie kompoty pamiętam z dzieciństwa. Niestety, kiedy dziś patrzę na te stare przepisy, to mają one bardzo dużo cukru (około 25 dkg cukru na ½ l wody). Proponuję wam powrót do kompotów, ale w nowoczesnym, korzystniejszym dla nas wydaniu.

Jak zrobić nowoczesny kompot

Kompotów nie musimy zamykać w słoiki (choć oczywiście możemy). Lubię gotować je na bieżąco, w zależności od mojej fantazji. Jedno jest niezmienne, taki kompot cudownie rozgrzewa w jesienną szarugę oraz poprawia trawienie i nastrój (bo w domu przepięknie pachnie).

Jesienne owoce, takie jakie mamy – jabłka, gruszki, śliwki, myjemy. Ze śliwek usuwamy pestki. Jabłka i gruszki po prostu kroimy na połówki lub ćwiartki. Owoce umieszczamy w garnku i zalewamy wodą, jednak nie musi ich nawet do końca przykrywać. Wody może też być trochę więcej niż owoców – próbujmy, aż otrzymamy proporcję, która będzie dla nas najsmaczniejsza.

Następnie, dodajemy przyprawy, według uznania: kardamon, goździki, anyż, laskę cynamonu, kawałek obranego imbiru. Niektórzy lubią też kompot z aromatem rozmarynu, mięty, albo melisy, można więc dołożyć gałązkę tych ziół. Gotujemy krótko (nie dłużej niż 30 minut), na małym ogniu, do momentu w którym owoce staną się lekko miękkie.

Zauważcie, nie dodajemy cukru. Nie ma takiej potrzeby, kompot będzie wystarczająco słodki i niesamowicie aromatyczny.

Kompoty można robić cały rok, latem do garnka wkładamy świeże morele, truskawki, maliny, zimą – obok jabłek, czy gruszek mogą znaleźć się owoce suszone. Kompot można też zrobić z mrożonek.

Pijemy na ciepło, dla rozgrzania, lub na zimno, dla ochłody.

Kompot – wartość odżywcza

Kompoty (i obecne w nich owoce), robione bez dodatku cukru i krótko gotowane, są zdrowe. Tracą oczywiście część witamin, jednak nadal stanowią źródło błonnika oraz soli mineralnych. Dodatek przypraw zapewnia kompotowi właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, czyli poprawiające odporność.  

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności