Smaczna kuchnia

Kuchnie świata – Tunezja

27-02-2018

Energetyczna, rozgrzewająca kuchnia tunezyjska ogrzeje nas w mroźne dni. Jest to kuchnia arabska z wyraźnymi wpływami kuchni francuskiej, włoskiej oraz tureckiej. Tunezyjczycy  przede wszystkim jedzą potrawy z ryb, owoców morza, baraniny. W ich kuchni królują również bagietka i kuskus.

Przyprawy

Pikantna kuchnia tunezyjska nie istnieje bez papryki, zarówno ostrej, jak i słodkiej. Obecne są w niej również kmin, kumin (czyli kmin rzymski), kolendra, czosnek, cytryna i natka pietruszki. Co ciekawe, Tunezyjczycy natki pietruszki używają nie tylko do posypania gotowej potrawy, ale również jako jednego z głównych składników dania na przykład w sałatkach. Takie sałatki to świetne źródło witaminy C oraz dobrze przyswajalnego żelaza.

Harissa

Kiedy mówi się o kuchni tunezyjskiej nie można nie wspomnieć o harissie. Jest to pikantna pasta z papryczki chilli, czosnku, kminku, ziaren kolendry, kuminu i oliwy. Tunezyjczycy stosują ją jako przyprawę do dań mięsnych, warzywnych, makaronów, czy ryżu – czyli niemal do wszystkiego.

Kuskus

Mieszkańcy Tunezji uważają kuskus za swoje narodowe dania. W Europie kuskus to kaszka błyskawiczna, wystarczy zalać ją wrzątkiem, odczekać kilka minut i jest gotowa do zjedzenia. Tunezyjczycy obchodzą się z nią inaczej. Najpierw podgotowują ziarna pszenicy, następnie je rozcierają na drobną kaszę i w końcu wolno gotują na małym ogniu.

Kuskus podaje się z mięsem, owocami morza, ale też ostrymi serami, może być nawet jedzony na słodko z konfiturą (najlepiej figową), albo owocowym syropem.

Brik

Brik jest to rodzaj pieroga z cienkiego, chrupiącego ciasta wypełnionego farszem. Nadzienie może składać się z jajka, tuńczyka, ziemniaków i/lub krewetek. Jeżeli jemy brik z jajkiem, to powinno ono być płynne, uważajmy więc, żeby się nie pobrudzić.

Można również spotkać briki przyrządzane na słodko.

Miętowa herbatka

Dla kuchni tunezyjskiej charakterystyczna jest też bardzo słodka miętowa herbatka, którą najlepiej wypić po posiłku, co ułatwi trawienie. Podaje się ją w naczyniach wielkości kieliszka, na dnie których są orzeszki piniowe lub migdały – zjadamy je po wypiciu napoju.

Warzywa

Klimat Tunezji sprzyja uprawie warzyw. Zbiory pomidorów, papryki, fasoli, karczochów, brokułów, czy sałat odbywają się na okrągło. Będąc w Tunezji warto z tego korzystać i zajadać się świeżymi warzywami.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności