Smaczna kuchnia
Mięso z odrobiną słodyczy
Jeżeli zdarza się wam czytać etykiety wędlin, to pewnie nie raz widzieliście, że w składzie jest wymieniany cukier. Być może nawet narodził się w was lekki bunt: po co pchać cukier do mięsa? Otóż wbrew pozorom, takie połączenie ma głębszy sens i nie należy się go smakowo obawiać. Jeżeli chodzi o kalorie, to cukru dodajemy niewielkie ilości, on ma być gdzieś daleko w tle, właściwe niewyczuwalny, nie może wybijać się na pierwszy plan.
Osobom zwracającym uwagę na ilość zjadanych węglowodanów nie polecam tego połączenia, ale jeżeli ktoś ma w sobie duszę odkrywcy – niech próbuje!
Cukier w wędlinach
Dlaczego przy produkcji wędlin do mięsa dodaje się cukier? Otóż stosuje się go w celu poprawy smakowitości, kruchości i barwy. Ten dodatek jest bardzo niewielki, zazwyczaj około 0,1%. Co ciekawe, cukier jest też naturalnie obecny w mięsie pod postacią glukozy (w ilości średnio 0,3%).
Nie tylko duże zakłady przetwórcze dodają cukier do mięsa. Stosują go również ci, którzy samodzielnie przygotowują kiełbasy i wędliny. Cukier ma bowiem właściwości peklujące. Mięso obsypane cukrem i zostawione na kilkanaście godzin w chłodnym miejscu, uwędzi się szybciej, niż mięso nie poddane takim zabiegom. Trzymanie szynki czy schabu najpierw w cukrze, a potem w soli, pomoże dojrzeć mięsu w bezpieczny sposób.
Karmelizacja mięsa
W kuchni chińskiej często stosuje się karmelizację mięsa, przeważnie drobiowego lub wieprzowiny. Mięso jest smażone albo pieczone z dodatkiem cukru, woda lekko odparowuje z wnętrza produktu, ale cząsteczki cukru przylepiają się na powierzchni, tworząc delikatną skorupkę i nadając daniu orzechowy posmak.
Podobny zabieg stosują Amerykanie podczas Święta Dziękczynienia. Nacierają indyka jednocześnie solą i cukrem. Dzięki temu skórka brązowieje i jest wspaniale krucha.
Mięso i czekolada
Sztandarowym daniem kuchni meksykańskiej jest kurczak w sosie mole poblano. Sos ten sporządza się między innymi z papryczek chili, pomidorów, gorzkiej czekolady i niewielkiej ilości cukru. Obecność cukru powoduje, iż papryczka chili wydaje się nam mniej ostra.
Mięso i owoce
O ile kurczak w sosie czekoladowym może się wydawać mocno egzotyczny, o tyle klasycznym połączeniem w polskiej kuchni jest drób podawany z owocami. Kaczka czy gęś z jabłkiem lub pomarańczami są znanym i elegancki daniem. Smak mięsny jest tutaj połączony ze słodkim oraz kwaśnym. Dzięki temu ciężki smak tłustego drobiu zostaje przełamany i ożywiony. Z kolei cierpkość owoców równoważą zawarte w nich cukry.
Przyrządzanie mięsa z owocami znamy nie tylko my, Polacy, ale stosuje się je na całym świecie. Włosi jedzą papero alla frutta, czyli kaczkę z owocami. Duńczycy cieszą podniebienie juleand – gęsią w owocach.
Jeżeli mowa o mięsie podawanym w towarzystwie owoców warto wspomnieć jeszcze o kilku potrawach, które mogą być ciekawym urozmaiceniem codziennego jadłospisu:
- Indyk na sałacie
- Gulasz z indyka z gruszkami i porem
- Gruszka faszerowana indykiem
- Rolada z indyka z suszonymi owocami
- Indyk w brzoskwiniowym BBQ
- Sałatka z indykiem i ananasem
- Udziec z indyka pieczony z suszonymi śliwkami
- Filet z piersi indyka z ryżem mango i orzechami nerkami
Czy można jeść mięso na deser?
W naszym kręgu kulturowym taki pomysł najprawdopodobniej nie spotkałby się ze zrozumieniem. Jednak w Turcji nikogo nie dziwi podanie na deser puddingu mlecznego z dodatkiem mięsa drobiowego. Potrawa ma mocno słodki smak, natomiast kurczak w ogóle nie jest wyczuwalny, ponieważ jego zadaniem jest tylko zbudowanie tekstury dania.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|