Smaczna kuchnia

Naleśniki

21-07-2015

Naleśniki je się w różnych krajach. We Francji są tocrêpes, w Niemczech Pfankuchen, we Włoszech crespelle, a w Stanach Zjednoczonych pancakes.

Naleśniki pochodzą z Bretanii, gdzie można je zjeść w przydrożnych budkach, albo w specjalnych crêperies, gdzie serwują cały naleśnikowy obiad: na przystawkę naleśniki z serem lub szpinakiem, danie główne to naleśniki gryczane z jajkiem, szynką i tartym serem, a na deser naleśniki na słodko, na przykład z farszem z jabłek i płonącym calvadosem.

Niewątpliwą zaletą naleśników jest ich uniwersalność, można w nie zawinąć właściwe wszystko, co podpowie nam kulinarna fantazja: mielone mięso, kawałki pieczonego indyka, kiełbasę, łososia, warzywa, sery, twaróg, czekoladę, dżem.

Jaki jest sekret idealnych naleśników?

  1. Ciasto powinno być gładkie, bez grudek. Jak to osiągnąć? Nie ma sensu ubijać ciasta długo i na wysokich obrotach miksera – będzie tylko twarde. Najlepiej posłużyć się ręczną trzepaczką (w ostateczności użyć miksera na najniższych obrotach), a pozostałe grudki przetrzeć przez sito.
  2. Przy cieście zbyt gęstym powstanie zbyt gruby naleśnik; ciasto za rzadkie spowoduje rwanie się placka przy odwracaniu. Najlepiej zrobić ciasto odrobinę gęstsze, usmażyć pierwszy naleśnik i ewentualnie rozcieńczyć resztę ciasta.
  3. Dobrze jest przygotować ciasto trochę wcześniej i pozwolić mu odpocząć, czyli odstawić je na jakieś 0,5 godziny. Dzięki temu ziarna skrobi w mące napęcznieją i naleśnik będzie bardziej elastyczny.
  4. Ciasto naleśnikowe przeważnie robi się z mąki, jaj, mleka, oleju i wody, ale można się trochę pobawić smakami. Zamiast zwykłej wody dodać piwo, sok jabłkowy, albo gazowaną wodę mineralną. Zwykłą mąkę zastąpić mąką razową, można też dodawać mąkę żytnią, mąkę z kasztanów, albo z ciecierzycy.
  5. Dobrze jest mieć specjalną patelnię przeznaczoną do smażenia tylko naleśników. Wówczas takiej patelni nie należy myć, tylko wyciera się ją papierowym ręcznikiem. Chochla, którą nabiera się ciasto powinna być dobrana objętością do rozmiaru patelni, tak żeby jednorazowo wylać na patelnię porcję ciasta.
  6. Cienkie placki naleśnikowe smaży się około 1-2 minuty z każdej strony, do lekko złocistego koloru. Upieczone naleśniki układa się na płaskim talerzu i przykrywa pergaminem, co zapobiega ich obsychaniu. Po szczelnym zapakowaniu placki naleśników (bez farszu) można przechowywać w lodówce przez 3 dni.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności