Zdrowie i uroda

Bakterie jelitowe

03.11.2015

Coraz częściej słyszy się o dużej roli mikroflory jelitowej w powstawaniu różnego rodzaju chorób, alergii, zespołu jelita nadwrażliwego, czy nawet otyłości. O co w tym chodzi?

Co to jest mikroflora jelitowa?

Mikroorganizmy, które mieszkają w przewodzie pokarmowym człowieka są nazywane mikroflorą jelitową. U każdego człowieka jelita zamieszkują różne mikroorganizmy. Przyjmuje się, że skład mikroflory jelitowej jest tak dalece cechą indywidualną, że stanowi pewnego rodzaju „odcisk palca”. Mikroorganizmów zamieszkujących  w przewodzie pokarmowym jest naprawdę dużo. Mogą one ważyć nawet 1,5 kg! Dlatego też coraz częściej nazywa się ją „narządem bakteryjnym”. Najnowsze badania dowodzą, że ich obecność i skład są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Funkcje mikroflory jelitowej

Mikroflora jelitowa:

  • wspomaga właściwe trawienie, jak również wykorzystywanie składników pokarmowych;
  • ma duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania układu odpornościowego;
  • wpływa też na prawidłową pracę układów hormonalnego i nerwowego;
  • zabezpiecza przed rozwojem szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym;
  • daje energię potrzebną do pracy komórek nabłonka jelit;
  • uczestniczy w rozkładaniu i unieszkodliwianiu toksyn, a nawet związków rakotwórczych.
  • wpływa na nasz apetyt.

Dysbioza – co to jest?

W przewodzie pokarmowym mieszkają „dobre”, korzystne i wręcz niezbędne dla nas mikroorganizmy, ale można w nim spotkać także bakterie gnilne i chorobotwórcze oraz grzyby z rodzajuCandida. Czasem (niestety coraz częściej) dochodzi do zaburzenia składu mikroflory jelitowej. Zaczynają w niej przeważać niepożądane, szkodliwe mikroorganizmy. Zaburzenia składu mikroflory jelitowej to właśnie dysbioza. Prowadzi ona nie tylko do zaburzeń w pracy układu pokarmowego (biegunki, wzdęcia, uczucie pełności), ale wpływa na niewłaściwie funkcjonowanie całego organizmu (alergie, katar sienny, wypryski skórne, częste przeziębienia, a nawet zaburzenia występujące w ADHD oraz autyzmie).  Skąd tak szeroki wpływ dysbiozy na funkcje organizmu? Uważa się, że bezpośrednim skutkiem zaburzeń składu mikroflory jelitowej jest „przesiąkanie” bariery jelitowej, przez którą uciekają do organizmu różne szkodliwe substancje.

Czynniki zaburzające równowagę mikroflory w przewodzie pokarmowym

Skład mikroflory jelitowej jest zmienny. Mogą na niego wpływać:

  • leki – przede wszystkim antybiotyki oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe;
  • przebyte infekcje;
  • stres;
  • niewłaściwa dieta;
  • nadużywanie alkoholu;
  • palenie tytoniu;
  • intensywny wysiłek fizyczny.

Jak poprawić skład mikroflory jelitowej?

Należy stosować właściwy sposób żywienia oraz można wspomagać się probiotykami.

Powinniśmy jeść produkty bogate w błonnik (warzywa i owoce ze skórką, produkty zbożowe z pełnego przemiału) oraz zawierające prebiotyki. Prebiotyki są to substancje wspomagające rozwój potrzebnej nam mikroflory. Wymienić tu można m.in. inulinę oraz fruktooligosacharydy. Znajdziemy je w porach, cebuli, czy czosnku.

Warto też stosować różne kiszonki (kiszoną kapustę, ogórki, buraki) oraz jeść fermentowane produkty mleczne. Zawierają one „dobre” bakterie. Jednak nawet one nie są w stanie zasiedlić nimi jelit na przykład po przyjmowaniu antybiotyku. Tutaj konieczne jest branie probiotyków w postaci preparatów aptecznych (leków, a nie suplementów diety).

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności