Zdrowie i uroda
Bigoreksja – obsesja mięśni
Media promują kult zdrowej sylwetki. Idealne ciała modelek i modeli kojarzą się z osiągnięciem życiowego sukcesu i szczęścia. Te wzorce często są niemożliwe do osiągnięcia, a jednak wciąż za nimi gonimy. Ruch i zdrowa dieta jak najbardziej są wskazane, ale trzeba zachować umiar. Każda przesada powoduje zaburzenie, w tym przypadku może dojść do zaburzeń odżywiania. Jednym z nich jest bigoreksja.
Bigoreksja - co to
To zaburzenie odżywiania dotyczące przede wszystkim mężczyzn. Jest to obsesja na punkcie umięśnionego ciała. Osoby na nią cierpiące, pomimo intensywnej aktywności fizycznej i wyraźnego przyrostu wyrzeźbionej masy mięśniowej, wciąż uważają się za niewystarczająco umięśnione.
Bigoreksja ma cechy wspólne z anoreksją. Wymienić tu można:
- zbytnie zainteresowanie wyglądem swojego ciała,
- zaburzone postrzeganie swojego wyglądu,
- obsesyjne dążenie do osiągnięcia wymarzonej sylwetki stosując dietę i ćwiczenia,
- zaprzeczanie istnieniu choroby.
Objawy bigoreksji
Bigoreksja powoli zaczyna przejmować kontrolę nad życiem osoby na nią cierpiącej. Jak rozróżnić czy mężczyzna po prostu dba o siebie, czy może już popada w zaburzenie odżywiania? Jakie są objawy bigoreksji?
- Obsesyjne skupianie się na swoim wyglądzie. Częste pomiary zawartości tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej oraz kontrolowanie obwodu mięśni.
- Całe istnienie podporządkowane jest treningom i żywieniu. Życie towarzyskie, a nawet zawodowe, cierpi z tego powodu.
- Pedantycznie rozpisana i przestrzegana dieta, ukierunkowana tylko i wyłącznie na przyrost mięśni. W posiłkach zwraca się uwagę nie tyle na smak, ile na proporcje poszczególnych składników. Pory jedzenia są świętością.
- Wpadanie w panikę, jeżeli przepadnie trening albo posiłek. Treningi niekoniecznie musza być na siłowni. Jeżeli bigorektyk bardzo wstydzi się swojego ciała, może ćwiczyć w domu.
- Unikanie sytuacji (basen, wypad nad morze), w których trzeba się rozebrać.
- Możliwe jest przyjmowanie sterydów anabolicznych; lekceważenie faktu, że mogą być szkodliwe.
- Czasem może dojść do wstrzykiwania sobie płynów, zwiększających masę ciała i powodujących obrzęk mięśni.
Kto jest szczególnie narażony na bigoreksję
Na bigoreksję częściej zapadają mężczyźni. Grupą szczególnie na nią narażoną są młodzi ludzie. Średni wiek, w którym choroba się zaczyna, to 19 lat.
Kobiety mogą cierpieć na bigoreksję, ale jest to dużo rzadsze.
Bigoreksja – jakie niesie zagrożenia
Niewątpliwie bigoreksja zaburza codzienne funkcjonowanie, osłabia więzi społeczne.
Chory nie stosuje dobrze zbilansowanej diety, żywi się w sposób nastawiony na przyrost masy. Jest więc zagrożony zarówno nadwyżkami niektórych składników pokarmowych, jak i niedoborami innych.
Zagrożenie stanowić mogą też suplementy stosowane w celu przyspieszenia rozrostu masy mięśniowej. Chodzi tu zwłaszcza o steroidy anaboliczne, które mogą:
- doprowadzić do wzrostu cholesterolu,
- prowadzić do wystąpienia trądziku,
- przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia zaniku jąder (atrofii) i przerostu gruczołu piersiowego (ginekomastii).
Sposoby leczenia bigoreksji
Ważne jest jak najszybsze zauważenie problemu. Osoby cierpiące na bigoreksję same z siebie go nie dostrzegają. Osobom im bliskim również trudno jest zauważyć zaburzenie, przynajmniej na początku choroby, ponieważ bigorektycy cieszą się wtedy dobrym zdrowiem i doskonale wyglądają.
Niewątpliwie potrzebna jest tu pomoc i terapia psychologiczna lub psychiatryczna. Można również równolegle pracować z dietetykiem, który pomoże wypracować właściwe schematy żywienia.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|