Zdrowie i uroda
Bita śmietana
Gofry z bitą śmietaną, puchar lodów z bitą śmietaną, naleśniki z bitą śmietaną – to wszystko typowe, wakacyjne przyjemności, ale nie lepiej byłoby je jeść bez tego puszystego dodatku? A może jednak bita śmietana jest warta grzechu?
Bita śmietana – rodzaje
Bitą śmietanę można uzyskać na trzy sposoby: ubijając śmietankę o zawartości tłuszczu przynajmniej 30%, miksując kupny proszek z mlekiem lub kupując gotowca w sprayu.
Z formalnego punktu widzenia nie istnieje coś takiego jak wegańska bita śmietana, choć w Internecie można znaleźć przepisy na takową, zrobioną z mleczka kokosowego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że termin bita śmietana zarezerwowany jest dla produktów pochodzących wyłącznie z mleka zwierzęcego.
Bita śmietana domowa, z proszku, czy w sprayu?
Jeżeli przyjrzymy się składowi bitej śmietany w sprayu, to zauważymy, że samej śmietany jest tam niewiele. Za to znajdziemy w niej: mleko, tłuszcz palmowy, cukier albo syrop glukozowo-fruktozowy, stabilizatory i aromaty syntetyczne oraz podtlenek azotu (czyli gaz rozweselający). Wydaje się, że jedyną zaletą tego produktu jest możliwość szybkiego użycia, ale czy o to chodzi w odpowiedzialnym żywieniu?
Możemy również samodzielnie ubić kupną bitą śmietanę w proszku z mlekiem. Co wchodzi w skład takiego deseru (oprócz mleka, które sami dodajemy)? Znajdziemy tam: cukier, syrop glukozowy, olej roślinny palmowy całkowicie utwardzony, maltodekstrynę, emulgatory, glukozę, białka mleka, skrobię modyfikowaną, stabilizator, aromaty. Warto zauważyć, że tutaj czas przygotowania, czyli ubijania jest taki sam, jak czas przygotowania deseru z oryginalnej bitej śmietany.
No dobrze, jak widać dwie powyższe formy bitej śmietany raczej nie zachęcają do kupna, a co z bitą śmietaną z prawdziwej śmietany?
Czy bita śmietana ma właściwości prozdrowotne?
Przyjrzyjmy się najpierw produktowi wyjściowemu, czyli samej śmietanie. Śmietana, jako produkt mleczny jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, wapnia, fosforu, witaminy A oraz witaminy B12. Niestety, oprócz tego śmietana zawiera tłuszcze nasycone i cholesterol. O ile do, dajmy na to, sałaty możemy dodać śmietanę o zawartości tłuszczu 12%, o tyle nie nadaje się ona do ubijania. Żeby uzyskać puszysty deser potrzebujemy produktu zawierającego 30-36% tłuszczu. Zatem takiej śmietany powinny unikać osoby zagrożone chorobami układu sercowo-naczyniowego, czy cierpiące na cukrzycę. A pamiętajmy jeszcze, że podczas ubijania, chcąc uzyskać pyszny deser, do śmietany dodajemy cukier.
Podsumowując, jeżeli jesteś osoba zdrową, od czasu do czasu zjedz bitą śmietanę zrobioną ze śmietany, jednak jeżeli masz problemy zdrowotne związane z układem krążenia, czy zaburzeniami wydzielana insuliny, raczej unikaj tego deseru.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|