Zdrowie i uroda
Ciąża a witamina D
Obecnie sporo mówi się o niedoborach witaminy D wśród Polaków. Problem ten jest wciąż aktualny, a szczególnie istotny wydaje się w przypadku kobiet ciężarnych, ponieważ dotyczy on nie tylko ich samych, ale również płodu.
Niedobory witaminy D w czasie ciąży
W czasie ciąży odpowiednia ilość witaminy D w organizmie kobiety zapewnia lepsze wchłanianie wapnia oraz właściwy rozwój układu kostnego płodu.
Poziom witaminy D u dziecka, które przychodzi na świat, zależy od zapasów tej witaminy w organizmie matki. Jeżeli matka, będąc w ciąży, miała prawidłowy poziom witaminy D, to najprawdopodobniej noworodek również będzie miał odpowiednią ilość tej witaminy i na dodatek poziom ten utrzyma się przez niemal dwa miesiące. U dzieci, które rodzą się już z niedoborem witaminy D, może wystąpić mniejsza mineralna gęstości kości, niższa odporność oraz wzrost ryzyka wystąpienia alergii, w porównaniu do dzieci z właściwym poziomem tej witaminy.
Niedobory witaminy D u kobiet ciężarnych powodują wzrost ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu oraz osłabienia kości i zębów matki.
Warto pamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru witaminy D wzrasta wraz z przyrostem masy ciężarnej.
Skąd brać witaminę D?
Witamina D produkowana jest w organizmie człowieka przez skórę wystawioną na działanie promieni słonecznych. Niestety, w naszej strefie klimatycznej oraz przy naszym trybie życia (przeważającą część dnia spędzamy w zamknięciu) poziom tej produkcji jest za niski.
Witaminę tę trudno również uzupełnić z dietą, ponieważ produkty spożywcze są w nią po prostu ubogie. Jej najlepszym źródłem będą tłuste ryby oraz jajka. Zawierają ją również wybrane produkty spożywcze sztucznie w nią wzbogacane, jak na przykład margaryny, czy miksy tłuszczowe. Jednak, w diecie Polaków, spożycie ryb jest generalnie zbyt niskie. W przypadku ciężarnych dochodzi jeszcze pytanie, czy faktycznie jedzenie ryb, które jednak zawierają zanieczyszczenia, będzie z korzyścią dla organizmu (zarówno matki, jak i dziecka)? Pozostaje zatem suplementacja (najlepiej preparatami witaminy D jednoskładnikowymi) i to nie tylko w okresie zimowo-jesiennym, ale przez cały rok. Oczywiście, suplementację witaminą D rozpoczynamy po konsultacji z lekarzem.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|