Zdrowie i uroda
Co wiesz o cukrze...
16-05-2018
Cukier szkodzi – to banał, wszyscy o tym słyszeli. Jak ta wiedza przekłada się na twój sposób żywienia? Sprawdź, co faktycznie wiesz o cukrze w diecie.
- Owoce oraz miód można jeść bez ograniczeń – są zdrowe i naturalne.
Fałsz: Zarówno w owocach, jak i w miodzie, znajdują sie cukry proste (np. fruktoza), które powodują skoki glukozy w organizmie oraz sprzyjają tyciu. Nie znaczy to, że należy zrezygnować z tych produktów, warto jednak jeść je z umiarem. Pamiętajmy też, że na jedną porcję owoców w codziennym jadłospisie powinny przypadać trzy porcje warzyw. - Co najsilniej uzależnia: cukier, tłuszcz, czy sól?
Najbardziej uzależnia cukier; wprawia nas w dobry nastrój. Słodki smak jest pierwszym smakiem, jaki poznajemy. Zarówno wody płodowe, jak i potem mleko mamy, są słodkie, dlatego tak trudno odzwyczaić się od słodzonej herbaty, ale jest to możliwe. Najlepiej stopniowo zmniejszać ilość cukru w kubku. - Czy słodziki są dobrym sposobem na odchudzanie?
Nie do końca. Faktycznie, dostarczamy z nimi mniej kalorii, ale jednocześnie łatwo jest nam wpaść w pułapkę, „to nie tuczy, mogę zjeść więcej”. Zresztą podobnie jest z produktami typu „light”. - Ile jabłek można zjeść zamiast jednego pączka z lukrem?
Jeden pączek o wadze 70 g to aż 292 kcal. Tyle samo kalorii dostanie nasz organizm po zjedzeniu trzech jabłek. Przy czym, wraz z jabłkami dostarczamy sobie błonnik, potas i witaminę C; z pączkiem natomiast tłuszcze trans. - Kiedy w pracy czuję się zmęczona, jem batonik, bo to dodaje energii.
Rzeczywiście, po zjedzeniu batonika na krótką metę odzyskamy wigor, ale za chwilę poczujemy się jeszcze bardziej znużeni. A wystarczy wyjść na piętnastominutowy spacer, aby zyskać nowe siły. - Od słodkości ma się trądzik.
Niestety, od nadmiaru słodyczy, mogą wyskoczyć charakterystyczne krosty i to nie tylko u nastolatków, ale również u dorosłych. Zjawisko to związane jest z wpływem produktów o wysokim indeksie glikemicznym na naszą cerę. - Nadmiar cukru w diecie obniża płodność.
Duża ilość cukrów prostych w codziennym jadłospisie pogarsza jakość nasienia u zdrowych mężczyzn. Nie tylko zmniejszają się szanse na zapłodnienie, ale wzrasta też prawdopodobieństwo wad wrodzonych płodu. - Zbyt duże spożycie cukru powoduje wzrost ryzyka zawału.
To prawda. Już tylko codzienne picie jednej puszki gazowanego, słodzonego napoju powoduje wzrost ryzyka śmierci z powodu chorób układu krążenia.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|