Zdrowie i uroda

Diet TLC – program walki z cholesterolem

07.01.2014

Dieta TLC (ang. Therapeutic Lifestyle Changes) – czyli w wolnym tłumaczeniu „terapeutyczna dieta zmiany stylu życia”. Dieta stworzona przez National Institutes of Health. Jej głównym założeniem jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi (o około 8-10% w ciągu 6 tygodni). Osiąga się to poprzez  ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans. Mniej niż 7% kalorii powinno pochodzić z tłuszczów nasyconych. Je się też mniej niż 200 g cholesterolu dziennie.

Dieta TLC zaleca spożywanie:

  • dużych ilości owoców (powyżej 4 porcji/dzień) i warzyw (3-5 porcji/dzień),
  • drobiu i ryb bez skóry (do 150 g/dzień),
  • niskotłuszczowych lub beztłuszczowych produktów mlecznych (2-3 porcje/dzień),
  • produktów zbożowych z pełnego przemiału (kasze, ryż, makarony) (6-11 porcji/dzień).

Zgodnie z dietą TLC powinniśmy spożywać sód w ilości do 2 300 mg/dzień  (podczas gdy Polskie normy przewidują normy na poziomie wystarczającego spożycia w wysokości ok. 1 500 mg sodu/dzień).

Ilość błonnika zalecana w diecie TLC to 22-34 g/dobę (podczas gdy polskie normy przewidują spożycie w wysokości ok. 25 g błonnika/dobę). Tak więc jest to ilość błonnika odpowiadająca normalnemu, prawidłowemu żywieniu. Oczywiście obecność błonnika w diecie jest jak najbardziej pożądana. Obecny w warzywach oraz owocach błonnik rozpuszczalny (oraz stanole i sterole roślinne) pomaga ograniczyć wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego i obniżyć poziom cholesterolu LDL.

W diecie TLC spożycie alkoholu zostało ograniczone do minimum, ze względu na fakt, że alkohol może zwiększać stężenie tłuszczów (triglicerydów) we krwi, a to z kolei powoduje wzrost ryzyka wystąpienia chorób serca.

Dieta TLC poleca również lekki, regularny wysiłek fizyczny, trwający ok. 30 minut, np. codzienny spacer. Zakłada również konieczność rzucenia palenia.

Dieta TLC jest bezpieczna również dla dzieci i młodzieży. Nie odnotowano poważnych skutków ubocznych. Generalnie uczy ona dobrych nawyków żywieniowych i jest dobrze zbilansowana (zapewnia dostarczanie wystarczających ilości wapnia, potasu, witaminy B12– a wiec składników, które w przypadku innych diet często są deficytowe).

Uważa się, że dieta TLC jest również przydatna w zapobieganiu cukrzycy.

Dieta TLC jest to tak naprawdę długoterminowy sposób żywienia. Nie jest ona jednak sposobem na szybkie schudnięcie, albowiem nie jest dietą redukcyjną. Ilość kalorii dostarczana z dietą TLC pokrywa całkowite dziennie zapotrzebowanie energetyczne organizmu i nie tyle ma powodować utratę kilogramów, ile ma pozwolić utrzymać stałą masę ciała i zapobiegać przytyciu (a przede wszystkim ma za zadanie poprawić profil lipidowy).

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności