Zdrowie i uroda

Dieta a Helicobacter pylori

20-08-2019

Szacuje się, że 70-80% Polaków jest zakażonych bakterią Helicobacter pylori. Zakażenie to przeważnie przebiega bezobjawowo, a chory nawet nie wie, że jest nosicielem (z tego też powodu odradzam picie z jednej butelki, czy jedzenie ze wspólnych naczyń, bo właśnie tak można się zarazić). Natomiast 20-30% zakażonych cierpi na przykład na zgagę, czy uczucie ciężkości po posiłku. Jednak te objawy, choć mogą być wybitnie nieprzyjemne, to zaledwie czubek góry lodowej. Bakteria Helicobacter pylorii może doprowadzić do wrzodów żołądka/dwunastnicy, a rzadziej do raka żołądka, lub do niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.

Zakażenie tą bakterią leczy się pod kontrolą lekarza, antybiotykami oraz lekami obniżającymi kwasowość soku żołądkowego. Niestety, nie każdy antybiotyk zadziała, a dodatkowo powodować może biegunki, czy nudności. Z tego powodu warto rozważyć wspomożenie tradycyjnego leczenia dietą bogatą w substancje antybakteryjne obecne w żywności.

W produktach spożywczych istnieją naturalnie występujące związki chemiczne o działaniu zabójczym dla H. pylori. Wymienić tu można laktoferynę, izotiocyjaniany, polifenole, czy olejki eteryczne.

Jakie produkty powinny się zatem znaleźć w diecie osoby zakażonej Helicobacter pylori?

  • Wybrany nabiał (mleko, jogurt, kefir) – zawiera laktoferynę. Dodatkowo, podczas antybiotykoterapii należy przyjmować produkty zawierające bakterie probiotyczne.
  • Maliny, jagody, żurawina, borówka amerykańska – zawierają polifenole; jemy owoce, a w przypadku żurawiny zaleca się picie soku.
  • Kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, kalarepa – są źródłem izotiocyjanianów, można jeść warzywa w tradycyjnej postaci, ale polecane są również kiełki, na przykład brokułów.
  • Imbir, kardamon, rozmaryn, majeranek, oregano, szałwia, mięta, bazylia, kminek – zawierają olejki eteryczne.
  • Zielona herbata – zawiera polifenole (katechiny).
  • Miód – zahamowuje rozwój H. pylori.

Ryzyko zakażenia Helicobacter pylori zwiększa palenie papierosów, natomiast picie alkoholu wydaje się nie mieć wpływu. Ponadto, przyjmuje się, że jedzenie dużych ilości warzyw i owoców zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności