Zdrowie i uroda
Dieta a płodność mężczyzny
Badania pokazują, że płodność mężczyzn spada. Panowie mają coraz mniej plemników, na dodatek są one coraz gorszej jakości. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma styl życia, a w nim dieta.
Co szkodzi plemnikom
Plemnikom szczególnie szkodzą wolne rodniki. Narażeni na ich działanie są panowie, w których diecie brakuje przeciwutleniaczy. Zwłaszcza dieta uboga w witaminę C i likopen wiąże się z gorszą jakością nasienia. Witamina C obecna jest w natce pietruszki, czerwonej papryce, owocach dzikiej róży, aronii, a w mniejszym stopniu w pomarańczach, grejpfrutach, czy kiwi. Świetnym źródłem likopenu są przetwory z pomidorów, takie jak ketchup albo passata pomidorowa. Ważne tylko, aby jeść je z dodatkiem tłuszczu, ponieważ w jego towarzystwie likopen jest lepiej przyswajany przez organizm.
Negatywnie na zdolności rozrodcze mężczyzn wpływa też kofeina, która przyczynia się do uszkodzeń DNA plemników. Chodzi tutaj zwłaszcza o kofeinę pochodzącą z napojów energetycznych oraz napojów typu cola.
Spożycie słodkich, gazowanych napojów zmniejsza ruchliwość plemników.
Badania pokazują, że panowie, u których występuje nie tylko otyłość, ale już nawet nadwaga, mają mniej plemników.
Izomery trans kwasów tłuszczowych, które mogą być obecne m.in. w twardych margarynach, czy kupnych wyrobach cukierniczych, zmniejszają liczbę plemników. Również jedzenie żywności bogatej w cholesterol, takiej jak na przykład boczek, może wpływać na spadek aktywności plemników i obniżenie ich zdolności do zapładniania.
Podstawa płodnej diety
W męskim menu powinny znaleźć się produkty bogate w:
- Cynk, który uczestniczy w produkcji nasienia i odpowiada za żywotność plemników. Niedobory cynku powodują obniżenie poziomu testosteronu, zaburzenia potencji, a nawet bezpłodność. Cynk jest obecny w pestkach dyni, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, mięsie z indyka (zwłaszcza udzie).
- Selen, poprawiający ruchliwość plemników. Znajduje się on w drobiu, mięsie, rybach.
- Kwas foliowy, dzięki któremu plemników jest więcej i są one bardziej ruchliwe. Foliany są obecne w zielonych warzywach takich jak: sałata, brokuły, szparagi, kapusta, bób.
- Kwas alfa-linolenowy, należący do kwasów omega-3, który sprzyja aktywności plemników. Znaleźć go można w olejach lnianym i rzepakowym, orzechach włoskich, czy awokado.
Ponadto panowie powinni zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecana ilość wody to około 2,5 l w ciągu doby. Odwodnienie pogarsza jakość nasienia oraz zmniejsza jego objętość.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|