Zdrowie i uroda

Dieta a syndrom napięcia przedmiesiączkowego

05.08.2012

Większość z nas świetnie zna objawy PMS, czyli syndromu napięcia przedmiesiączkowego. Rozdrażnienie, zwiększony apetyt, obolałe piersi, bóle głowy, puchnięcie stawów towarzyszą kobietom na kilka dni przed menstruacją. Wszystkiemu winne są hormony, które przygotowują nasz organizm do miesiączki. Jednak nie musimy cierpieć w milczeniu, jest sposób, który złagodzi objawy PMS. Odpowiednia dieta to świetna broń przeciwko kobiecym przypadłościom....

Przy rozdrażnieniu pomogą produkty bogate w magnez, tryptofan i witaminę B6 (pirydoksyna).

  • magnez ma działanie przeciwstresowe i uspakajające. Znajdziesz go w warzywach liściastych, kiełkach zbóż, kukurydzy, bananach, orzechach, migdałach, kakao, czekoladzie.
  • tryptofan uczestniczy w produkcji serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Zatem po zjedzeniu produktów bogatych w tryptofan czujemy się odprężone. Dobrymi źródłami tryptofanu są indyk, tuńczyk, figi.
  • witamina B6 - jest również niezbędna do produkcji serotoniny. Jest ona obecna w kiełkach pszenicy, kurczaku, pstrągu.

Uwaga: Czekolada i przejrzałe banany są bogate w tyraminę, związek przyczyniający się do powstawania bólu głowy, ale także podnoszący ciśnienie krwi.

Opuchlizna towarzysząca napięciu przedmiesiączkowemu, to nic innego jak zatrzymywanie wody w organizmie.

  • nadmiar wody z organizmu usuną produkty bogate w potas, takie jak ziemniaki, natka pietruszki, seler, pomidory, śliwki, banany, czy kapusta. Możesz również jeść działające moczopędnie truskawki i arbuzy.
  • pij dużo wody - jeżeli dostarczysz do organizmu odpowiednią ilość płynów, ułatwi to mu utrzymanie gospodarki wodnej w równowadze.
  • unikaj produktów bogatych w sól. Składnikiem soli jest sód, zatrzymujący wodę w organizmie. Najlepiej żebyś ograniczyła solenie dań przygotowywanych w domu. Zamiast soli używaj przypraw, takich jak: czosnek, majeranek, bazylia, estragon, koperek. Sól kuchenną, czyli tradycyjny chlorek sodu, możesz zastąpić solą potasową. Ze swojego jadłospisu wyklucz produkty bogate w sód: słone paluszki, chipsy, wędzone ryby, produkty marynowane, dania typu „fast-food".

Jeżeli w dniach poprzedzających miesiączkę odczuwasz wzmożony apetyt, spróbuj:

  • jeść produkty bogate w błonnik, który pęczniejąc wypełni Twój przewód pokarmowy i da uczucie sytości. Jedz maliny, czarną porzeczkę, jabłka, marchew, dynię i produkty zbożowe z pełnego przemiału.
  • jeżeli nie możesz się oprzeć chętce na słodycze, zamiast po batonik sięgnij po 3 suszone morele lub 3 suszone śliwki, czy też kilka owoców suszonej żurawiny.
  • głód nie będzie się tak dawał we znaki, jeżeli produkty zawierające białko połączymy z produktami bogatymi w węglowodany złożone. Na obiad zjedz kurczaka z razowym makaronem. Nie zapomnij o porcji warzyw - witamina C w nich obecna poprawi przyswajalność żelaza obecnego w kurczaku. Duże straty żelaza występują u kobiet podczas miesiączki.

Możesz pić herbatki ziołowe: z melisy, czy lawendy cię uspokoi, a działanie rozkurczające ma rumianek.

Unikaj kawy, mocnej herbaty, napojów typu coca-cola. Wypłukują one z organizmu magnez i dodatkowo pobudzają. Zrezygnuj również z tłustych mięs (np. wieprzowina), bo są one ciężkostrawne i mogą nasilać dolegliwości związane z PMS.

Tab. Co jeść, a czego unikać przy PMS

Jedz

Unikaj

warzywa liściaste (sałata, szpinak)

kawy

kiełki zbóż

mocnej herbaty

orzechy

napojów typu coca-cola

kakao

tłustych mięs (wieprzowina)

kurczaka

słonych paluszków

indyka

chipsów

pstrąga

wędzonych ryb

natkę pietruszki

produktów marynowanych

seler

dań typu ‘fast-food"

pomidory

śliwki

truskawki

arbuzy

produkty zbożowe z pełnego przemiału

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności