Zdrowie i uroda

Dieta anty-jet-lag

29-06-2022

Podróżując możemy zmieniać strefy czasowe, często dopada nas wtedy jet lag (inaczej: zespół nagłej zmiany strefy czasowej albo zespół długu czasowego). Może on dawać szczególnie silne objawy, gdy przemieszczamy się na wschód (na przykład lecimy do Japonii, czy Tajlandii), ponieważ nasza doba ulega wówczas skróceniu.

Objawy jet lag

Przez wiele lat myślano, że jet lag, to tylko stan umysłu. Obecnie wiadomo, że zaburzeniu ulega praca naszego wewnętrznego zegara biologicznego, co dotyka nas zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Zespół długu czasowego może charakteryzować się następującymi objawami: zaburzenia rytmu spania i czuwania, spadek odporności, zmiany nastroju, senność, biegunki lub zaparcia, ból głowy, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, problemy z koncentracją.

Jak możemy próbować ograniczyć objawy jet lag?

  1. W czasie lotu należy się nawadniać – czyli przede wszystkim pić wodę; w samolocie jest bardzo suche powietrze, które nas silnie odwadnia, co z kolei prowadzić może do problemów z koncentracją, bólu głowy, czy zaparć.
  2. Na pokładzie samolotu powinniśmy również unikać alkoholu, z tej prostej przyczyny, że on odwadnia. Jeżeli nie potrafimy sobie odmówić napojów alkoholowych, warto pamiętać o piciu odpowiednio większej ilości wody.
  3. Możemy sięgnąć po dietę anti-jet-lag. Badania pokazują, że jej stosowanie zaowocowało 7,5 razy mniejszymi zaburzeniami podczas podróży na zachód oraz 16,5 razy podczas podróży na wschód.

Dieta anty-jet-lag

Zgodnie z założeniami dieta ta ma zerować nasz zegar biologiczny. Wprowadzamy ją 4 dni przed wylotem.

Dzień 1.

Jemy wysokobiałkowe śniadanie i obiad, czyli powinny one przede wszystkim zawierać mięso (najlepiej z indyka/kurczaka), albo ryby, albo nasiona roślin strączkowych (na przykład soja, soczewica) oraz produkty zbożowe zawierające relatywnie dużo białka (warto tutaj sięgnąć po komosę ryżową, amarantus). Z kolei kolacja powinna być wysokowęglowodanowa, czyli jemy: makarony, ziemniaki, bataty – wszystko bez dodatku mięsa (produktów wysokobiałkowych), może być z warzywami.

Kawę, mocną herbatę, czy napoje zawierające kofeinę pijemy tylko pomiędzy 15:00 a 17:00.

Dzień 2.

W tym dniu jemy lekko. Ograniczamy zarówno ilość kalorii, jak i unikamy potraw smażonych, zawierających dużo tłuszczu, ciężkostrawnych. Zatem koncentrujemy się na lekkich zupach, sałatkach oraz owocach.

Kawę, mocną herbatę, czy napoje zawierające kofeinę pijemy tylko pomiędzy 15:00 a 17:00.

Dzień 3.

Jemy jak w dniu 1.

Dzień 4.

Jemy jak w dniu drugim, przy czy, jeżeli lecimy na wschód napoje kofeinowe pijemy pomiędzy 18:00 a 23:00, zaś kiedy lecimy na zachód napoje te spożywamy rano.

Po przylocie zaczynamy jeść normalnie, w godzinach odpowiadających strefie czasowej, w której jesteśmy.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności