Zdrowie i uroda
Dieta lwa
Dieta lwa to popularny nurt żywieniowy na Tik Toku. Jest skrajna i budzi emocje. Na czym polega?
Co to jest dieta lwa i skąd się wzięła?
Dieta lwa jest dietą mięsną. Zapoczątkowała ją twórczyni internetowa Mikhaila Fuller, która była przewlekle chora na różne schorzenia i dzięki temu sposobowi żywienia wróciła do zdrowia. Kiedy lekarze byli bezradni, kobieta sama zdiagnozowała u siebie zespół przewlekłej reakcji zapalnej CIRS (Chronic Inflammatory Response Syndrome). Z pomocą diety lwa udało się jej wyciszyć, a nawet zwalczyć, stany zapalne w organizmie.
Dieta ta ma również uszczelnić jelita.
Twórczyni diety lwa jej dobroczynne działanie przypisuje między innymi faktowi, iż w mięsie nie ma pestycydów oraz substancji antyodżywczych (jak na przykład lektyny), które są obecne w roślinach.
Założenia diety lwa
- Jest to dieta eliminacyjna – niezwykle rygorystyczna, wykluczająca całe grupy produktów spożywczych; składa się z dwóch faz.
- W fazie I można jeść wyłącznie mięso przeżuwaczy (wołowinę, sarninę, baraninę, jagnięcinę, koźlinę, mięso z bizona), pić wodę, dopuszczona jest sól.
- II faza zaczyna się przynajmniej po sześciu tygodniach, a najlepiej trzech miesiącach, stosowania diety. Wówczas powoli można zacząć rozszerzać swoje menu. Najlepiej zaczynać od produktów, które (zdaniem twórczyni) nie powinny wywoływać stanów zapalnych: dzikiego łososia, dzikiej makreli, świeżego tuńczyka, miodu, kurczaka nie karmionego soją ani kukurydzą. Wprowadzać je należy pojedynczo, małymi porcjami i obserwować swój organizm. Następnie wprowadza się ugotowane obrane i organiczne: jabłka, gruszki, marchew, buraki, bataty.
- Po zakończeniu diety lwa najlepiej przejść na żywienie GAPS z wyłączeniem nabiału.
- Będąc na diecie, równolegle, należy się pozbyć ze swojego otoczenia pleśni lub biotoksyn.
- Jeżeli ma się braki jakichś witamin, można je suplementować.
- Jeżeli cierpi się na nietolerancję histaminy, najlepiej jest przyjmować suplement pozwalający na jej neutralizację.
- Je się tyle ile się chce i kiedy jest się głodnym.
- Pije się, kiedy jest się spragnionym. Najlepiej pić wodę z solą.
- W diecie mogą znaleźć się: wątroba, serce, grasica, nerki, szpik kostny, śledziona. Jednak jedzenie podrobów nie jest konieczne i nie należy jeść ich zbyt często.
- Trzeba się liczyć z tym, że w pierwszych dniach stosowania diety możliwe są objawy grypopodobne (tzw. keto grypa), biegunki, uczucie zmęczenia.
Różnica między dietą karniwora a dietą lwa
Dieta karniwora ma różne wersje, ale najogólniej rzecz biorąc je się w niej produkty odzwierzęce, takie jak; mięso, ryby, owoce morza, jajka i nabiał. Dieta lwa jest bardziej restrykcyjna, dopuszcza tylko mięso przeżuwaczy, wodę i sól.
Dieta lwa – wątpliwości
Jest to dieta eliminacyjna, pozostająca w całkowitej niezgodzie z oficjalnymi zaleceniami dietetyki. Dieta lwa wyklucza większość grup produktów spożywczych, co może doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Przede wszystkim brakuje w niej błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy obecnych w warzywach i owocach. Może również dojść do niedoborów witaminy C. Witamina ta jest co prawda obecna w podrobach, ale nie należy ich jeść zbyt często, a ponieważ witamina C nie jest magazynowana w organizmie, nie mamy jej zapasów.
Dopuszczana przez autorkę diety suplementacja preparatami farmaceutycznymi może również sugerować, że żywienie zgodne z dietą lwa nie pokrywa zapotrzebowania na wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Pamiętajmy również, że twórczyni tej diety nie posiada biologicznego wykształcenia, niekoniecznie rozumie mechanizmy, które zachodzą w organizmie człowieka, a dietę promuje na podstawie własnych doświadczeń, których nie można przełożyć na całą populację.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|