Zdrowie i uroda

Dieta na suchą skórę

30-03-2016

Twoja skóra jest cienka, mało elastyczna, miejscami przypomina pergamin, albo wręcz jest szorstka? Znaczy to, że jest przesuszona. Wiele z nas cierpi na ten problem, zwłaszcza po zimie. W walce o gładką, miękką i promienną skórę niezwykle ważna jest dieta.

Nawodnienie

Jeżeli chcesz zlikwidować suchość skóry, musisz pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Pij przynajmniej sześć szklanek płynów dziennie, a jeżeli pracujesz w pomieszczeniu z klimatyzacją, albo intensywnie ćwiczysz, to pij jeszcze więcej.

Co pić? Najlepiej niegazowaną wodę mineralną, o możliwie wysokiej zawartości wapnia i magnezu (ale nie wody wysokozmineralizowane). W chłodne dni dobrym pomysłem są też wszelkie napary ziołowe (rumianek, mięta, lipa, rooibos). Pamiętaj natomiast, że zarówno kawa, jak i zielona i czarna herbata, mają właściwości odwadniające. Na każdą filiżankę kawy, albo zielonej/czarnej herbaty należy wypić dodatkową filiżankę wody.

Najlepiej jest zacząć dzień szklanką wody z sokiem z połowy cytryny, a potem mieć pod ręka dużą butelkę wody mineralnej i pić ją przez cały dzień, małymi łykami.

Nie unikaj tłuszczów

Pomimo, że tłuszcz nie ma „dobrej prasy” i wiele z pań mocno ogranicza go w swojej diecie w celu zgubienia niechcianych kilogramów, warto pamiętać, że tłuszcz jest niezbędny w każdym jadłospisie. Tyle że powinien to być tłuszcz dobrej jakości. Co to znaczy? Włącz do swojego codziennego menu różne orzechy, olej rzepakowy, oliwę, olej lniany, tłuste ryby. Zawierają one między innymi kwasy omega-3, które odpowiadają za elastyczność skóry i zapobiegają jej wysuszaniu.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witamina E nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Zapobiega ona powstawaniu zmarszczek, zabezpiecza warstwę lipidową naskórka przed uszkodzeniem, chroni przed uszkodzeniami włókna kolagenowe. Jeżeli nasza dieta zawiera odpowiednie ilości witaminy E, nasza skóra będzie dobrze natłuszczona i elastyczna.

Witamina E jest obecna w pestkach słonecznika, w awokado, oleju rzepakowym, żółtku jaja, zarodkach pszennych, migdałach, czy orzechach laskowych.

Niedobory witaminy A mogą prowadzić do rogowacenia naskórka i jego przesuszenia oraz szorstkości.

W postaci, którą nasz organizm bezpośrednio używa, czyli w postaci retinolu, witamina A występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, m.in. w tranie, żółtym serze, wątróbce, pasztecie, węgorzu.

W produktach pochodzenia roślinnego witamina A występuje jako karoteny, które wymagają pewnej „obróbki” przez nasz organizm, zanim będzie można jej użyć. Karoteny znajdują się przede wszystkim w czerwonych oraz pomarańczowych warzywach i owocach (marchew, morele, papryka, pomidory). O ile to możliwe, jedz warzywa w towarzystwie oleju roślinnego, zwiększy to przyswajalność witaminy A.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności