Zdrowie i uroda
Dieta odkwaszająca – moda, czy konieczność?
W ostatnich czasach coraz więcej gwiazd stosuje diety odkwaszające, dzięki czemu, jak twierdzą, pozostają w dobrej formie, a ich uroda olśniewa. Nie ma się co oszukiwać, dobra forma to jednak godziny ćwiczeń, a uroda jest często efektem pracy wielu osób. Z drugiej strony dieta odkwaszająca to nie tylko „celebrycki” wymysł. Poznajmy kilka faktów.
Równowaga kwasowo-zasadowa, co to jest?
W naszym organizmie powinna istnieć równowaga kwasowo-zasadowa. Jak wiadomo, określone procesy enzymatyczne mogą przebiegać w określonych warunkach. Dany enzym działa tylko w odpowiedniej temperaturze i przy określonym pH. Jeżeli zabraknie jego ulubionych warunków, nie zadziała jak trzeba.
Co to jest pH? Jest to miara mówiąca, czy dana substancja ma charakter kwaśny (pH<7), zasadowy (pH>7), czy obojętny (pH=7).
W naszym organizmie mamy różne pH w różnych miejscach, dlatego może w nim przebiegać tak wiele procesów jednocześnie.
Żywność dostarcza nam związków, które mają charakter zasadotwórczy lub kwasotwórczy. Przy czym, kwaśny wcale nie znaczy kwasotwórczy; jeżeli zjemy cytrynę, to wcale nie zakwasimy naszego organizmu. Dlaczego? Pokarm podczas trawienia jest rozkładany do bardzo prostych związków, które następnie podlegają przemianom i dopiero z nich powstają nowe związki, o charakterze kwaso- lub zasadotwórczym. I tak na przykład siarka, jod, czy dwutlenek węgla po połączeniu z wodą utworzą kwasy; natomiast magnez i wapń będą tworzyły zasady.
Nasz organizm potrafi się bronić przed zachwianiem równowagi kwasowo-zasadowej
- nadmiar zakwaszającego dwutlenku węgla jest usuwany przez płuca wraz z wydychanym powietrzem;
- kwasy są również usuwane z moczem – to nerki w dużym stopniu odpowiadają za detoksykację (oczyszczenie) organizmu;
- istnieje również tzw. system buforów krwi, który zobojętnia nadmiary kwasów (lub zasad).
Niestety, kiedy kwasów jest za dużo mechanizmy przeznaczone do utrzymywania równowagi kwasowo-zasadowej nie dają rady. W celu zobojętnienia nadmiarów kwasów zaczynają pobierać wapń z kości, co prowadzi do ich osłabienia i na przykład większej podatności na złamania. Nadmiar kwasów może być również odkładany w tkance łącznej, ścięgnach i stawach (zwyrodnieniowa choroba stawów).
Jak sprawdzić, czy nasz organizm jest zbyt zakwaszony?
Najprostsze badanie to pomiar pH moczu. Należy jednak wiedzieć, że pH moczu zmienia się w ciągu doby. Pomiar jest wiarygodny jeżeli prowadzimy go kilka razy w ciągu dnia i przez kilka dni. Wyniki nanosi się na krzywą, która pokazuje, czy organizm jest zakwaszony, czy nie.
Co przeciwdziała zakwaszeniu?
W diecie powinny znaleźć się:
- warzywa i owoce – w dużych ilościach;
- żywność fermentowana;
- pełnoziarniste produkty zbożowe;
- możemy jeść chude mięso (indyk, królik, kurczak) oraz ryby.
Eliminujemy z naszej diety cukier i słodycze oraz alkohol i papierosy. Ograniczamy solenie.
Ćwiczymy, korzystamy z sauny.
Pijemy dużo płynów (do 2,5 litrów dziennie), czyli wodę mineralną, silnie rozcieńczone soki owocowe i warzywne. Po wypiciu filiżanki kawy, wypijamy szklankę wody.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl |
---|