Zdrowie i uroda

Dieta przy zaburzeniach płodności

23.09.2014

Żywienie, które jest dobrze zaplanowane pozwala nie tylko przygotować organizm kobiety do ciąży, ale też ma wpływ na płodność u obojga partnerów.

Istnieje coraz więcej danych mówiących, że waga wpływa na płodność. Nadmierne kilogramy, zwłaszcza te umiejscowione w okolicach brzucha, mają niekorzystny wpływ na zdolność do rozrodu. Dzieje się tak, ponieważ tkanka tłuszczowa działa jak fabryka hormonów, zmieniający ich produkcję oraz działanie. U otyłych kobiet cykl menstruacyjny oraz owulacja (jajeczkowanie) mogą zostać zaburzone. Większe ryzyko niepłodności z powodu zaburzeń jajeczkowania związane jest z BMI powyżej 24 kg/m2(czyli chodzi tu już nie tylko o otyłość, ale nawet o nadwagę), ale też z BMI poniżej 20 kg/m2(co jeszcze nie jest niedowagą, a jedynie niską masa ciała!).

Z kolei panowie z nadmierną masą ciała mogą mieć problemy z erekcją oraz produkcją plemników.

Planując zajście w ciążę dobrze jest zmniejszyć masę ciała. Proces ten nie może jednak przebiegać zbyt gwałtownie. Przyjmuje się, że najkorzystniejsza jest utrata 0,5-1 kg na tydzień.

Wśród witamin i składników mineralnych wpływających na funkcje rozrodcze wymienić należy:

  • witaminę A – która wpływa na cykl menstruacyjny, uczestniczy w produkcji śluzu zapobiegającego zakażeniom dróg rodnych oraz jest konieczna do prawidłowego rozwoju zarodka; pamiętajcie jednak, że nadmiar witaminy A u kobiet ciężarnych wpływa na obecność wad wrodzonych u noworodków;
  • witaminę B6– odpowiada ona za utrzymanie odpowiedniego stężenia progesteronu we krwi;
  • witaminę B12– niedobory tej witaminy mogą prowadzić do nawracających poronień, zmniejszają również ruchliwość plemników u mężczyzn;
  • witaminę C – która jest głównym czynnikiem chroniącym DNA plemników przed wolnymi rodnikami;
  • kwas foliowy – jest niezbędny do utrzymania odpowiedniego poziomu homocysteiny we krwi. Zbyt wysoki poziom homocysteiny (spowodowany przez niedobory kwasu foliowego) utrudnia połączenie plemnika i komórki jajowej, przeszkadzając tym samym w zapłodnieniu;
  • żelazo – którego odpowiednia ilość w organizmie matki zmniejsza prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu;
  • cynk – pierwiastek, który jest potrzebny do prawidłowego przebiegu jajeczkowania; dodatkowo cynk wraz z selenem uczestniczy w produkcji nasienia u mężczyzn i odpowiada za ruchliwość plemników.

Tab. Występowanie witamin i składników mineralnych wpływających na funkcje rozrodcze

Witamina lub składnik mineralny

Występowanie w żywności

witamina A

tran, masło, żółtka jaj

witamina B6

kiełki pszenicy, otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych, orzechy, jaja

witamina B12

mięso, mleko i jego przetwory, żółtko jaj

witamina C

porzeczka, natka pietruszki, papryka, owoce dzikiej róży, brokuły, pomarańcze, papryka

kwas foliowy

sałata, jarmuż, natka pietruszki, brokuły, owoce cytrusowe, kefir, rośliny strączkowe

żelazo

drób, ryby, mięso, pełne ziarna zbóż, buraki, pietruszka nać, szczypiorek, brukselka, pestki dyni, soja

cynk

pestki dyni, nasiona roślin strączkowych, kiełki i otręby pszeniczne, orzechy brazylijskie, małże i ostrygi

selen

orzechy brazylijskie, czosnek, suche nasiona roślin strączkowych

Dieta sprzyjająca płodności charakteryzuje się wysoką ilością białka roślinnego (suche nasiona roślin strączkowych oraz zboża na przykład: quinoa, amarantus, gryka). Istotne jest również częste jedzenie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, natomiast ograniczenie tłuszczów typu trans. Innymi słowy w codziennej diecie powinny znaleźć się oleje roślinne, awokado, pestki i orzechy, natomiast wykluczyć z niej trzeba żywność wysokoprzetworzoną i produkty typu fast-food (herbatniki, wafelki, paluszki, ciasto francuskie, hamburgery, itp.). Unikać należy również produktów o wysokim indeksie glikemiczny (zatem zarówno słodyczy, jak i rozgotowanej marchewki).

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności