Zdrowie i uroda
Dieta w boreliozie
Z roku na rok wzrasta liczba osób cierpiących na boreliozę. Kiedy borelioza zostanie zdiagnozowana ważne jest, aby oprócz przyjmowania leków, stosować odpowiednią dietę.
Mleko w diecie
Zazwyczaj lekarz decyduje o zastosowaniu antybiotykoterapii przez dłuższy czas. Jeżeli pacjent ma przyjmować antybiotyk z grupy tetracyklin (np. limocykliny, tertracykliny, doksycykliny) powinien uważać na produkty mleczne. Jogurtów, kefirów, mleka, itd., nie należy jeść 3 godziny przed i 3 godziny po zażyciu antybiotyku, ponieważ wapń obecny w nabiale zmniejsza przyswajanie tych leków i tym samym terapia słabiej działa.
Natomiast, jeżeli lekarz przepisze cefalosporyny, amoksycyliny, czy makrolidy – produkty mleczne można spożywać bez ograniczeń.
Probiotyki
Antybiotyk zabija tzw. „dobre” bakterie w przewodzie pokarmowym chorego, innymi słowy takie jelita są strasznie wyjałowione. Stąd niezwykle ważne jest stosowanie probiotyków, przede wszystkim w postaci preparatów aptecznych, najlepiej takich, które mają status leku, a nie tylko suplementu diety. Probiotyk przyjmuje się 2-3 godziny po zażyciu antybiotyku, przez cały okres kuracji antybiotykowej orazkilka miesięcy pojej zakończeniu.
Oczywiście preparaty apteczne można „wspomóc” jedząc żywność zawierającą „dobre” bakterie, czyli do diety włączamy jogurty, kefiry, mleko acidofilne, kiszoną kapustę oraz inne kiszonki. Jednak sama fermentowana żywność to za mało. Aby odbudować drużynę „dobrych” bakterii w jelitach, trzeba sięgnąć po probiotyki z apteki.
Cukier
Często można się spotkać z zaleceniem mówiącym, że w boreliozie bezwzględnie eliminujemy cukier z diety, czyli stosujemy dietę przeciwgrzybiczą. Ma to zmniejszyć ryzyko pojawienia się grzybicy w wyjałowionym antybiotykami organizmie.
Nie ma naukowych dowodów mówiących, że dieta przeciwgrzybicza jest potrzebna w boreliozie. Można ją stosować „na wszelki wypadek”, byle nie popadać w skrajności. W takim przypadku należy odstawić słodycze, białe pieczywo, makarony, gotowaną marchewkę, cukier oraz większość owoców.
Warto tutaj obalić mocno funkcjonujący w internecie mit, mówiący, że dieta przeciwgrzybicza musi być stosowana, aby ograniczyć wzrost cukrów we krwi. Nie chodzi tu wcale o obniżenie poziomu cukru we krwi, ale o zmniejszenie ilości cukrów prostych obecnych w jelitach, ponieważ mogą być one pokarmem dla drożdży.
Magnez
Należy zwiększyć ilość magnezu przyjmowanego z dietą. Zdrowy, dorosły człowiek potrzebuje pomiędzy 280-350 mg magnezu na dobę; podczas leczenia boreliozy zapotrzebowanie to wzrasta do 300-800 mg magnezu na dzień.
Magnez jest obecny w zielonych częściach roślin, kiełkach zbóż, produktach zbożowych z pełnego przemiału, kakao, bananach, orzechach, pestkach dyni, kaszy gryczanej, suchych nasionach roślin strączkowych. Dobrze również podczas kupowania wody mineralnej wybierać taką, która jest bogata w magnez.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl |
---|